Egy független új-zélandi kutatás azt mutatja, hogy lehetséges lehet a karbonsemleges állattartás, sőt a szigetországban már közel járnak hozzá a juh- és marhafarmokon.
A becslések szerint az ország juh- és marhafarmjain a fás növényzet ellensúlyozni tudja az állattartással összefüggő kibocsátás jelentős részét. Az üvegházhatásúgázok kibocsátásának 63-118%-át tudják ellensúlyozni.
Ezzel az új-zélandi marha- és bárányhús az egyik legfenntarthatóbb a világon, az elmúlt 30 évben 30%-kal tudták csökkenteni az ühg-kibocsátást. Ehhez az is hozzájárul, hogy a farmok területén lévő fás területek nagysága a két millió hektárt is eléri.
Az eredmények biztatóak, mert azt mutatják, hogy mértékletes gazdálkodás mellett, a biodiverzitás figyelembevételével nem lehetetlen a fenntartható hústermelés.
A kutatás nemcsak a juh- és marhatenyésztés kibocsátásának jobb megértését segíti elő, hanem elősegíti olyan politikák kialakítását, melyek a farmok biodiverzitását erősítheti.
Dr. Bradley Case, a kutatás vezetője
Az Aucklandi Műszaki Egyetem kutatói a farmok biológiai sokféleségének fenntartása és az őshonos növényzet növelésének érdekében ajánlásokat és intézkedési javaslatokat is megfogalmaztak. Regionális térképek segítségével például arra hívják fel a gazdák figyelmét, hogy hol lehet érdemes az erdőállományt megújítani.
Persze Magyarországon nem feltétlenül érdemes a karbonsemleges új-zélandi húst választani, mert mire idáig szállítják, ez a mutató érvénytelenné válik.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu