Kedvelt díszállatból nemkívánatos betolakodó
Kedvelt díszállatból nemkívánatos betolakodó

Az Egyesült Államok déli államaiban és Mexikó északi részén őshonos vörös mocsárrák napjainkra az egyik leggyakoribb tízlábú rákfajjá vált a véletlen és direkt telepítések hatására világszerte. Hazai állománya komoly gazdasági károkat okoz, ezért visszaszorítása elkerülhetetlen.

A Magyarországon őshonos három tízlábú rákfajra (a folyami rák, a kecskerák és a kövi rák) több mint 30 idegenhonos faj jut, ezért a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont munkatársai külföldi és hazai kutatókkal, valamint egyetemi hallgatók közreműködésével vizsgálják a tízlábú rákfajok helyzetét és hatását a Kárpát-medencében, különös tekintettel a vörös mocsárrákra.

A vörös mocsárrák territoriális és agresszív állat, amely nemcsak az őshonos, hanem más idegenhonos rákfajok táplálék-konkurense is, és kisebb testű állatfajok – szitakötők, rákok, halak, kétéltűek – egyedeinek elfogyasztásával közvetlenül károsítja a meghódított élőhelyek eredeti élővilágát. A hínárnövényzet szintén táplálékforrás számára, ezzel pedig algavirágzásokat okoz, hozzájárulva a vízminőség gyors romlásához – emelték ki a kutatók.

Ez a rákfaj főként a lassú folyású és állóvizeket, mocsarakat kedveli, de nagyon jól érzi magát urbanizált környezetben is, az időszakosan kiszáradó vízelvezető árkokban, csatornákban. A 2015 óta tartó kutatások igazolták a faj tömeges előfordulását számos fővárosi, a Duna hazai középső vízrendszeréhez tartozó befolyókban, mellékágakban, de találtak példányokat a Balatonban és a Velencei-tóban is.

További problémát jelent, hogy a vörös mocsárrák Budapesten és térségében található állományai aktívan terjesztik a rákpestist. Azonban nemcsak ezzel, hanem az általa hordozott egyéb kórokozókkal is megtizedeli – az őshonos tízlábú rákfajok mellett – mind a hal-, mind a kétéltű állományokat. Mivel kiváló aljzatfúró, ezért az árvízvédelmi töltések, dísztavak szigeteléseit, a zárt felszíni és felszín alatti csatornahálózatokat, egyéb közműveket is képes gyengíteni.

Ahová a vörös mocsárrák beteszi az ollóit, ott nem kíméli sem a természeti, sem az épített környezetet.

A faj által okozott problémák megoldásában nagy a felelőssége a lakosságnak is, vagyis semmilyen akváriumi növény- és állatfajt nem szabad kihelyezni a természetes vizeinkbe, de a saját tulajdonunkban lévő halastóba, illetve kerti tóba sem.

Forrás: HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat

Képek: Canva

search icon