Elfogadták a Budapest zöldinfrastruktúrájára vonatkozó fejlesztési koncepciót, a Radó Dezső Tervet. A nagyszabású terv az uniós fejlesztési ciklushoz igazítva 59 megvalósításra váró projektet tartalmaz 130–150 milliárd forint értékben.
„A Radó Dezső Terv név, egyszerre főhajtás és szimbólum. Főhajtás a főkertes legenda, az újító és a városvédő előtt, szimbólum abban, hogy az általa vallott elveket a fővárosi zöld védelmében, értéknyilvántartásában, fejlesztésében mi is valljuk, a zöld szakmák (tájépítészek, kertészek, erdészek, ökológusok, biológusok, botanikusok, agrármérnökök) közösen” – írta a tervről Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze.
Ki volt Radó Dezső?
Dr. Radó Dezső volt 22 éven át – 1962-től 1984-ig – a Fővárosi Kertészeti Vállalat (FŐKERT) igazgatója. Ő még nem használta a „zöldinfrastruktúra” kifejezést, de évtizedeken át dolgozott Budapest zöldinfrastruktúrájának fejlesztésén. Ebben az időszakban a főváros közhasználatú zöldterületei, vagyis a parkok, lakótelepi zöldfelületek területe megháromszorozódott.
A civil környezetvédők is nagy tisztelettel emlékeznek rá, hiszen nyugdíjba vonulása után a Budapesti Városvédő Egyesület és a Levegő Munkacsoport szakértőjeként, alapító tagjaként sokat tett a város fáiért, a levegőminőség javításáért. Az általa kidolgozott Radó-féle faértékszámítás számszerűsítette a fák gazdasági értékét, módszerét továbbfejlesztve a mai napig használják a szakértők.
A terv célja azoknak a törekvéseknek középtávon megvalósítandó programokra és projektekre való bontása, amelyeket a Budapesten 2017-ben elfogadott Hosszútávú Zöldinfrastruktúra Koncepció megfogalmazott.
A 130–150 milliárd forintból a zöldinfrastruktúrát tervezik fejleszteni.
A terv: még két Margitsziget
A Radó Dezső Terv teljes programja letölthető innen, a főbb célok röviden összefoglalva pedig a következők:
- egészséges várost segítő zöldinfrastruktúra fenntartása,
- klímatudatos zöldinfrastruktúra-üzemeltetés,
- a biodiverzitás szinten tartását és lehetőség szerinti növelését segítő városi zöldinfrastruktúra fenntartása és fejlesztése,
- együttműködésen alapuló zöldinfrastruktúra-fejlesztés,
- az okos zöldinfrastruktúra-szolgáltatások bővítése.
Az egyik kiemelt cél az, hogy 2030-ig az egy főre jutó zöldterület (a parkterületek) mennyisége a jelenlegi 6 négyzetméterről 7 négyzetméterre nőjön. Ez tavalyi lakosságszámmal kalkulálva 226 hektár új parkterületet, több mint két Margitszigetnek megfelelő nagyságú új közparkot jelent.
(Forrás: raketa.hu Kép: pexels.com – Emmert Nikolett)