2030-ra duplájára emelkedhet a földhő felhasználása Magyarországon
2030-ra duplájára emelkedhet a földhő felhasználása Magyarországon

A tavaly kidolgozott Nemzeti Földhő Stratégia céljaival összhangban a geotermikus energia felhasználása a jelenlegi kétszeresére emelkedhet Magyarországon 2030-ig.

Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért felelős államtitkára a bólyi geotermikus rendszer bővítését szolgáló projekt nyitórendezvényén kiemelte: e cél elérése érdekében a magyar kormány több támogatási lehetőséget is megnyit a következő időszakban.

A Jedlik Ányos Energetikai Programban más energiaforrások mellett a geotermikus energia alkalmazását is támogatják az ország földgázkitettségének csökkentése érdekében. Az összesen 440 milliárd forintos támogatási programból több mint 70 milliárd forint jut geotermikus projektekre, fúrásokra és felszíni beruházásokra – olvasható az Energiaügyi Minisztérium (EM) hivatalos közösségi oldalán.

A négyezer lelkes baranyai kisváros, Bóly példája megmutatja, hogy egy kisebb település esetében is megéri a földhőre támaszkodni. Bóly Város Önkormányzata több mint két évtizede vágott bele a geotermiában rejlő lehetőségek kiaknázásába. Már négy pályázaton nyertek forrást a megújuló alapú helyi településfűtési rendszer kiépítésére és fejlesztésére.

A projekt ismertetője szerint a beruházás keretében hatékonyabbá teszik a jelenlegi technológiát, új hőközpontokat létesítenek, és további öt kilométernyi vezetéket építenek a – jelenleg 60 hektáros, és további 30 hektáros bővítés előtt álló – helyi ipari parkban működő vállalkozások nagyobb volumenű kiszolgálása érdekében. Az új vezeték lehetőséget teremt a mezőgazdaság hőenergiával történő ellátására, így üvegházas növénytermesztésre és mezőgazdasági termények szárítására egyaránt.

(EM hivatalos FB oldal)

Fotó: Canva

    search icon