Sótonyi Péter, az Állatorvostudományi Egyetem rektora adta át az „Év Állatvédő -, Bölcsődéje, Óvodája, Általános iskolája, Középiskolája és Gyermekotthona 2023” pályázatok dobogósainak okleveleit az Egyetemen megrendezett díjátadó ünnepségen. Az „Állatvédelem gyerekeknek” szerkesztőbizottsága az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi, Jogi, Elemző- és Módszertani Központjának szakmai támogatásával már harmadik alkalommal, kibővített tartalommal és további kategóriákkal hirdette meg az állatvédő és állatbarát címek elnyerését célzó pályázatát az oktatási intézmények számára. A pályázatra olyan intézmények jelentkezését várták, akik törekednek arra, hogy beépítsék a felelős állattartást a nevelésbe változatos és kreatív programok segítségével.
Az előző pályázatok sikerét mutatja, hogy a korábbi évhez képest ismét megduplázódott a versenyző intézmények száma. Az április 30-i határidőig összesen 361 egyéni pályázat érkezett (22 bölcsőde, 233 óvoda, 92 általános iskola, 8 középiskola, 5 gyermekotthon és 1 fejlesztő), ami a tavalyi szám több mint kétszerese. A pályázó általános iskolák száma a tavalyi ötvenről kilencvenkettőre, az óvodák száma százhúszról kétszázharmincháromra nőtt és ezekhez jöttek még az új kategóriák pályázói. Valamennyi pályázó intézmény teljesítette a minimumkövetelményeket, így jogosulttá váltak az „állatbarát” cím használatára egy éven keresztül.
A beérkezett munkákat egy állatvédelmi és pedagógus szakemberekből álló zsűri bírálta el. A pályázatok nyertesei a díjakat és okleveleket – immár hagyományosan – az Állatorvostudományi Egyetemen megrendezett ünnepségen vehették át Prof. Dr. Sótonyi Péter rektortól. Minden kategóriában három helyezettet díjaztak, így összesen 15 nyertes intézményt hirdettek a júniusi díjátadón.
Sótonyi Péter rektor a díjátadón kiemelte: az állatvédelemmel kapcsolatos problémák újratermelődésének megakadályozása érdekében a megelőzéssel és oktatással lehet a legtöbbet tenni. Bár az állatorvosok mindig is az állatvédelem nagykövetei voltak, az elmúlt időszakban az állatvédelem önálló kutatási területté, diszciplinává nőtte ki magát a nemzetközi tudományos életben. Az Állatorvostudományi Egyetem, ennek a folyamatnak Magyarországon az élére állt, nem túlzás azt hangsúlyozni, hogy az Állatorvostudományi Egyetem a hazai állatvédelmi kutatások és szakemberképzés legfontosabb helyszíne. Óriási eredmény, hogy évről évre több oktatási intézmény áll az állatvédelmi oktatás mellé, amiért köszönettel tartozunk, mivel a pedagógusok tehetik a legtöbbet a jövő társadalmának szemléletformálásáért.
Vetter Szilvia, az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központjának vezetője, a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány kuratóriumának elnöke hangsúlyozta: ha az állatvédelmi kutatásokat generációs szempontból vizsgáljuk, óvatos optimizmusra van okunk az állatvédelem és a felelős állattartás jövőjét tekintve, hiszen a fiatalok állatvédelemmel kapcsolatos nyitottsága jól kitapintható. A ma gyermeke a jövő állattartója, döntéshozója, jogalkalmazója, így mindent meg kell tennünk, hogy hiteles információkhoz juthassanak a gyermekek az állatok valós természetét és igényeit illetően, ebben pedig rendkívül fontos az oktatási intézmények szerepe. Egy olyan állampolgár, aki tudja, hogy az állatok – ahogy állatvédelmi törvényünk találóan fogalmaz – örülni, érezni, szenvedni képes élőlények, állattartóként a jó gazda gondosságával jár el, nem tolerálja az állatok bántalmazását (amelyet csak egy lépés választ el az emberek elleni erőszaktól), valamint védi, óvja természeti értékeinket.
Koska Hedvig, az Állatvédelem gyerekeknek főszerkesztője elmondta, hogy az Állatbarát pályázatnak köszönhetően létrejött az Állatbarát Pedagógus Kör, mely közösség egyaránt szolgálja a gyermekvédelmet és az állatvédelmet. Azáltal, hogy az állatvédelmet oktató pedagógusok és gyermekvédelmi szakemberek egy közösségbe tömörülnek, lehetőséget teremtenek a tapasztalatcserére, az együtt gondolkodásra, valamint az állatvédelem és gyermekvédelem területét érintő tudásuk fejlesztésére.
A 2023. évi pályázat győzteseinek névsora, az Állatvédelem gyerekeknek oldalon megtalálható.