A klímaváltozás miatt bekövetkező tengerfelszín melegedés korallfehéredést és korallkihalást okozott, valamint új, nem őshonos fajok jelentek meg az Adriai-tenger szlovéniai szakaszán – mondta el egy online adásban Lovrenc Lipej szlovén tengerbiológus, a Pirani Tengerbiológiai Állomás munkatársa.
A szakember szerint szembe tűnő a Földközi-tenger párnakorall- és a kőkorallzátonyainak károsodása. Ezek a korallok a szlovén Strunjan Természeti Parkban is megtalálhatók, különféle tengeri élőlényeknek otthont adva járulnak hozzá a biodiverzitás fenntartásához.
A magas hőmérsékletre nem csak a korallok érzékenyek, hanem a meleg hozzájárul a nem őshonos fajok, többek között a gömbhalfélék (Tetraodontidae) és a vérengző makrahal (Pomatomus saltatrix) az Adriai-tenger északi irányába történő terjeszkedéséhez. Ezek a halfajok az őshonos halakra, például a márnákra is veszélyt jelenthetnek és ezáltal a halászatukra is.
Lipej szerint a növekvő tengerszint miatt víz alá kerülhetnek olyan vizes élőhelyek is, mint a Skocjan-öböl természetvédelmi területe vagy a Secovlje Salina természetvédelmi park, melyek számos madárfaj fészkelőhelyéül szolgálnak.