„Az agrárium digitalizációjával a fenntarthatóság is elősegíthető” – beszélgetés a NAK TechLabról

„Az agrárium digitalizációjával a fenntarthatóság is elősegíthető” – beszélgetés a NAK TechLabról
„Az agrárium digitalizációjával a fenntarthatóság is elősegíthető” – beszélgetés a NAK TechLabról

A NAK TechLab az első hazai vállalkozásfejlesztési program, amely kifejezetten az agrár startupokra fókuszál. A startupok innovatív megoldásokkal segítik az agrárium szereplőit, akik pedig a piacra lépés lehetőségét teremtik meg a fiatal vállalkozások számára. Holán Balázzsal, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöki kabinetfőnökével és Jónás Lászlóval, a Design Terminal szakmai vezetőjével beszélgettünk.

Mikor és miért fogalmazódott meg bennetek a NAK TechLab ötlete? Milyen céllal hoztátok létre a programot?

Holán Balázs: Pár éve – a kamarában végzett munkám mellett – egy városfejlesztéssel kapcsolatos digitális projekten dolgoztam. Ennek során kerültem kapcsolatba a Design Terminallal, és ismertem meg a startupok számára nyújtott szolgáltatásaikat. Ekkor rajzolódott ki bennünk a kezdeményezés gondolata.

Jónás László: Rengeteget beszélgettünk Balázzsal és az agrárgazdasági kamara vezetőivel arról, hogy az agrárinnovációt sokan a mai napig csak a kutatás-fejlesztéssel azonosítják, pedig fontos lenne, ha a startupok is be tudnának kapcsolódni ebbe a munkába. Számtalan szolgáltatás-innováció tudja ugyanis segíteni a magyar agrárium digitalizációját. Azt is éreztük, hogy kevesen értik az agrárium igazi súlyát a mindennapjainkban, és még kevesebben látják azt, hogy mennyire izgalmas terület ez a különféle egyetemeken végző fiataloknak. Valójában ezen is szerettünk volna változtatni.

Holán Balázs és Jónás László
fotĂł: Design Terminal

H.B.: A NAK egyik kiemelt célja a hazai gazdálkodók támogatása az egyre éleződő globális piaci versenyben. A mezőgazdaság kihívásaira – mint például a gazdálkodást egyre jobban érintő szélsőséges időjárás vagy a generációváltás kérdésköre – az egyik leghatékonyabb válasz a szektor digitalizációs szintjének növelése. Annak révén, hogy az innovációs ökoszisztémában belül magasba emeltük az agrár „zászlót”, agilis, fiatal fejlesztők sorakoztattunk fel a kihívások megoldása érdekében, akik kiváló alapot biztosítanak az agrárium jövője szempontjából.

Miről szól mindezek tükrében a NAK TechLab? Mivel segíti a csatlakozó startupokat, nagyvállalatokat?

H.B.: Agrár vállalkozásokat fejlesztĂĽnk, Ă©s segĂ­tjĂĽk Ĺ‘ket a piacra, annak Ă©rdekĂ©ben, hogy növelni tudják a magyar gazdálkodĂłk hatĂ©konyságát Ă©s termelĹ‘kĂ©pessĂ©gĂ©t. Ez termĂ©szetesen nem csak a gazdálkodĂłk Ă©rdeke, hiszen pĂ©ldául ennek a folyamatnak köszönhetĹ‘en kerĂĽl mindannyiunk asztalára kiválĂł minĹ‘sĂ©gű hazai Ă©lelmiszer. Programjaink cĂ©lja kettĹ‘s. EgyrĂ©szt fejlesztjĂĽk a startupokat agrárgazdasági Ă©s ĂĽzleti oldalrĂłl, másrĂ©szt „érzĂ©kenyĂ­tjĂĽk” a legnagyobb hazai agrár cĂ©geket, akik az Ăşj fejlesztĂ©seket beĂ©pĂ­tik a portfoliĂłjukba.  

J.L.: Szeretnénk, ha az agrárium kiemelt helyet kapna a fiatalok elképzeléseiben akkor, amikor a jövőbeli karrierjükről gondolkodnak. Ha látnák, hogy a mezőgazdaság fényévekkel menőbb, mint egy nagy multicégnek dolgozni. Jó úton járunk: az idei egyetemi ötletversenyünkre jelentkezők 70 százaléka nem agrár tanulmányokat folytat.

Miben más a NAK TechLab, mint az eddigi, hasonló kezdeményezések?

H.B.: Nem volt korábban pĂ©lda olyan startup programra, amely kifejezetten az agtech tĂ©mára fĂłkuszált volna. Amit kiemelnĂ©k mĂ©g, az a gyakorlatiasság: nálunk valĂłs piaci körĂĽlmĂ©nyek között fejleszthetnek a startupok, a legjelentĹ‘sebb agrár nagyvállalatokkal közösen – mindez borzasztĂłan nagy elĹ‘nyt jelent a validáciĂł Ă©s a piacszerzĂ©s szempontjábĂłl. SzintĂ©n erĹ‘ssĂ©gnek gondolom, hogy olyan mentorokkal dolgozunk egyĂĽtt, akik már többször kijárták azt az utat, ami elĹ‘tt a velĂĽnk egyĂĽttműködĹ‘ startupok állnak.  

fotĂł: dolphinlifesciences.com

J.L.: A program mindent megtesz azért, hogy a megszülető ötletek a lehető leggyorsabban, a piacon tudják megmérettetni magukat. Ritka lehetőség ez egy stratupnak, hiszen azonnal kiderül, hogy elképzelései mennyire állják meg helyüket a valóságban, és rögtön megismerheti első ügyfeleit is.

Mennyire nehéz rávenni a gazdákat arra, hogy a hosszú évtizedek alatt berögződött, hagyományos módszereken változtassanak?

H.B.: A gazdálkodóknak nagyon nehéz dolguk van, hiszen egyetlen rossz döntés egy egész évet tehet tönkre. Érthető az óvatosság. Ráadásul egyelőre ritkán beszélünk összefüggő rendszerekről, tehát elsőre alacsonynak tűnhet az egy-egy új megoldás által kínált hatékonyságnövelés. Mégis optimisták vagyunk, mivel egyre több új, remek megoldás születik, ami radikálisan fogja javítani ezt a típusú nyitottságot.

Ehhez képest mennyire nyitottak a nagyvállalatok és a befektetők?

J.L.: Mivel újdonságnak számított a kezdeményezés a nagyvállalatok számára is, először meg kellett érteniük és ismerniük a programot és valódi gyakorlati hasznát. A startupok és nagyvállalatok közti együttműködések száma és a programhoz csatlakozó cégek mérete jól mutatja, hogy működő rendszert sikerült kialakítani. A befektetőknél egyszerűbb volt a helyzet, hiszen ismerik az inkubátorok működését és tudják, hogy egy ilyen együttműködéssel csak nyerhetnek.

A program nem csak a nagyvállalatok életét befolyásolja. Ha elfogadják az újításokat, mivel lesz könnyebb a gazdák, kisebb gazdaságok élete, munkafolyamatai?

H.B.: A kamarának közel négyszázezer tagja van. Egyrészt ezen vállalkozások jelentős része valamilyen formában üzleti partnere a programban velünk együttműködő nagyvállalatoknak. Ha a velünk kapcsolatban álló nagyvállalatok új, innovatív szolgáltatásokat fejlesztenek a partnereik számára, akkor közvetett módon a mezőgazdaság szereplőit széles körben fejlesztjük. Minél hamarabb hozunk felszínre új technológiákat, annál korábban gyűrűzik be ez a kis méretű gazdaságok szintjére. Másrészt a nagyvállalatok nyitottsága bizalmat és igényt szülhet az ilyen, újszerű megoldások iránt.

Milyen mérföldköveket teljesített, milyen sikereket ért el eddig a program?

H.B.: TĂşl vagyunk kĂ©t egyetemi ötletversenyen Ă©s kĂ©t többhĂłnapos inkubátorprogramon. Emellett több befektetĹ‘i Ă©s szakmai meetupot tartottunk, ahol tĹ‘kĂ©hez Ă©s szakmai informáciĂłhoz juttattunk hazai agtech startupokat. Az egyetemi ötletversenyeink projektcsapataibĂłl azĂłta már több bejegyzett cĂ©g is szĂĽletett. Az inkubátor programukban nagy, meghatározĂł hazai agrárvállalatokkal dolgozunk, akik segĂ­tsĂ©gĂ©vel több tucat hazai startupot segĂ­tettĂĽnk piachoz. Van olyan velĂĽnk egyĂĽttműködĹ‘ startup, amely az egyetemi ötletversenybĹ‘l bekerĂĽlt az inkubátorprogramunkba, ahol elĹ‘ször Ă©les tesztĂĽzemhez, majd befektetĂ©shez Ă©s nagyvállalati egyĂĽttműködĂ©shez segĂ­tettĂĽk. Jelenleg a világ egyik legnagyobb agrár nagyvállalatával azon dolgoznak, hogy a rendszerĂĽket hogyan tudják több eurĂłpai országban is alkalmazni.  

fotĂł: Design Terminal

Milyen forradalmi megoldásokat hoztak a startupok?

H.B.: A startupok között van, aki a talaj és takarmány minőségét innovatív szkenner segítségével, a mezőgazdasági körülményeket szenzorokkal méri. Van, aki tanácsadó platformot fejleszt állattartók számára, és olyan is, aki az élővizeket robotikával monitorozza, a raktározást robotizációval segíti vagy a termelők életét digitális molycsapdával könnyíti meg. Ezek között vannak olyan fejlesztések, amikre már korábban is volt példa, de ezek az új megoldások gyorsabb, pontosabb, költséghatékonyabb megoldást jelentenek a gazdálkodók számára.

Hogyan tudja segíteni a fenntarthatóságot a startupok innovatív gondolkodása? Egy fecske csinálhat-e nyarat?

H.B.: Szerencsére egyre több fecske van, és feltett szándékunk, hogy sok-sok ilyen fecske legyen. Hogy egy példát mondjak: mezőgazdaságban az új megoldások segítségével csökkenthető a növénytermesztésben a növényvédőszerek, az állattartásban pedig az antibiotikumok használata, ami a profitnövekedés mellett nagyban elősegíti a környezeti fenntarthatóságot.

Gondolom, számtalan inspirálĂł, szemĂ©lyes pĂ©ldát lehet emlĂ­teni, amely motivál titeket a program folytatására…   

J.L.: Az őszinte, sikeres kapcsolatok születését látni nagyon motiváló. Az előző inkubáció végén az egyik nagyvállalattal beszélgettem arról, hogy ők kicsit szkeptikusan érkeztek a programba, mert mégis mit tudnának mutatni ezek a fiatal cégek nekik, akik több évtizede foglalkoznak hasonló problémákkal. Két nap múlva azonban úgy álltak fel az asztaltól, hogy olyan megoldás érkezett a startuptól, amire ők sosem gondoltak.

H.B.: Számomra a legmotiválóbb dolog, hogy a múltban velünk együttműködő startupok folyamatosan informálnak minket a velük kapcsolatos fontosabb lépéseikről, ami egy erős szakmai és bizalmi kapcsolatrendszert épít köztünk és az ökoszisztéma között.

Mik a 2021-es év tervei?

H.B.: Az eddigiekhez hasonló módon segítjük a startupokat, de a tapasztalatok alapján természetesen mindig fejlesztjük a programot. Keressük azokat az újabb nagyvállalatokat, gazdákat és startupokat, akikkel lehetőségünk lesz együtt dolgozni, és próbáljuk azt elérni, hogy minél több magyar agrárinnováció épüljön be a mindennapokba, amivel hatékonyabban és fenntarthatóbb módon tudnak boldogulni a hazai gazdálkodók.

J.L.: 2021-ben is közösséget építünk. Azon dolgozunk, hogy a magyar agrárium fejlődése iránt érdeklődő szereplők megtalálják a helyüket, és ötleteik a lehető leggyorsabban elérhetővé váljanak a mezőgazdaság minél szélesebb rétege számára.

Kiemelt fotĂł: Design Terminal