
Elon Musk egymilliĂłs metropoliszt vizionál a Marsra, a NASA pedig az állandĂł holdbázis tervĂ©t dĂ©delgeti. MĂg elĹ‘bbi szinte biztosan megvalĂłsĂthatatlan, fĹ‘kĂ©nt annyi idĹ‘n belĂĽl, ahogy ezt a SpaceX feje ĂgĂ©ri, utĂłbbi akár meg is valĂłsulhat beláthatĂł idĹ‘n belĂĽl. Ahhoz viszont, hogy ezek a bázisok le tudjanak válni a Föld köldökzsinĂłrjárĂłl, szĂĽksĂ©g lesz arra, hogy az ott tartĂłzkodĂł emberek kĂ©pesek legyenek megtermelni saját Ă©lelmĂĽket. De vajon a kĂ©pzeletbeli űrvárosban csirkecombbĂłl vagy szöcskĂ©bĹ‘l kĂ©szĂĽl majd a vasárnapi ebĂ©d?
A kĂ©rdĂ©s rendkĂvĂĽl összetett, Ăgy a cikk nem is vállalkozik arra, hogy átfogĂł kĂ©pet adjon a Földön kĂvĂĽl megteremthetĹ‘ Ă©tkezĂ©ssel kapcsolatos kĂ©rdĂ©sekrĹ‘l. Ehelyett az irányokat Ă©s a lehetĹ‘sĂ©geket prĂłbáljuk felvillantani. Közben pedig Ă©rdemes azon is elgondolkozni, hogy mennyire szerencsĂ©sek vagyunk mi, a Föld lakĂłi, amiĂ©rt a bolygĂłnk Ă©s a termĂ©szet biztosĂt számunkra minden szĂĽksĂ©ges feltĂ©telt ahhoz, hogy kĂĽlönösebb kihĂvások nĂ©lkĂĽl jĂłl tudjunk lakni. Érdemes hát vigyázni a körĂĽlöttĂĽnk lĂ©vĹ‘ csodálatos világra.
De vajon mit (t)egyĂĽnk, ha a szĂĽksĂ©g mĂ©gis a világűrbe szĂłlĂt minket?
A földi körülményeket nem tudjuk reprodukálni
A legegyszerűbb az lenne – gondolhatnánk – ha egy modern NoĂ© bárkájakĂ©nt felpakolnánk mindent Ă©s mindenkit, Ă©s odavinnĂ©nk egy másik Ă©gitestre. Ott pedig, nyilván zárt környezetben, folyhatnának azok a folyamatok, melyek itt a Földön: a virágokat porozzák a mĂ©hek, a szĂşnyogokat megeszik a fecskĂ©k, az ember pedig szĂĽreteli az almát a fárĂłl. Mindez jĂłl hangzik, de komplex ökoszisztĂ©mák lĂ©trehozása más Ă©gitesteken ma mĂ©g a fantázia világa, Ă©s nem csak azĂ©rt, mert mindent oda is kell szállĂtani.
1991-ben zajlott a BioszfĂ©ra 2 elnevezĂ©sű kĂsĂ©rlet. Az arizonai sivatagban felĂ©pĂtett kupolákban kĂĽlönbözĹ‘ földi biomokat szimulálĂł Ă©lĹ‘világot, komplex ökoszisztĂ©mát igyekeztek lĂ©trehozni. Aztán kiválasztottak 8 embert, akik kĂ©t Ă©vre beköltöztek a lĂ©tesĂtmĂ©nybe. A hermetikusan elzárt környezetben hamar jelentkeztek a problĂ©mák, a kĂsĂ©rlet során az összes gerinces Ă©s beporzĂł kipusztult. A rĂ©sztvevĹ‘k nĂ©ha Ă©heztek, lefogytak, Ă©s a belsĹ‘ feszĂĽltsĂ©gek is megkeserĂtettĂ©k Ă©letĂĽket. Bizonyos kártevĹ‘k elszaporodtak, mĂg pĂ©ldául a halak nagy rĂ©sze elpusztult. VĂ©gĂĽl az oxigĂ©nszint olyan alacsonyra sĂĽllyedt, mint ami a magashegysĂ©gekben jellemzĹ‘, Ăgy ezt kĂvĂĽlrĹ‘l kellett pĂłtolni. Az eredmĂ©nyek jĂłl mutatták, hogy mĂ©g bĹ‘sĂ©gesen rendelkezĂ©sre állĂł erĹ‘források mellett sem egyszerű (ha egyáltalán lehetsĂ©ges) megvalĂłsĂtani egy teljesen elszigetelten működĹ‘, önfenntartĂł ökoszisztĂ©mát Ăşgy, hogy ez hosszĂş távon működĹ‘kĂ©pes maradjon. Ráadásul a BioszfĂ©ra 2 kiterjedĂ©se majdnem másfĂ©l hektár volt, Ă©s ekkora terĂĽlet is alig volt kĂ©pes Ă©letben tartani 8 embert.
Egy ilyen mĂ©retű szerkezet megĂ©pĂtĂ©se a Földön kĂvĂĽl elkĂ©pesztĹ‘en hatalmas erĹ‘forrást igĂ©nyel. Más Ă©gitesteken ráadásul egĂ©szen Ăşj kihĂvásokkal is meg kell majd kĂĽzdenĂĽnk. Ott van pĂ©ldául a gravitáciĂł kĂ©rdĂ©se. A nehĂ©zsĂ©gi erĹ‘ a Marson csak harmada, a Holdon hatoda annak, amit a Földön megszoktunk. A többi körĂĽlmĂ©ny többĂ©-kevĂ©sbĂ© mĂłdosĂthatĂł, de a gravitáciĂłn nem tudunk változtatni. Christopher McKay, a NASA Ames KutatĂłközpontjának kutatĂłja szerint a gravitáciĂł hatással lehet az állatok fejlĹ‘dĂ©sĂ©re, Ă©s könnyen lehet, hogy pĂ©ldául a Marson felnevelt állatok nem lennĂ©nek kĂ©pesek megfelelĹ‘en állni vagy járni, de a növĂ©nyek növekedĂ©se is eltĂ©rne a Földön megszokottĂłl.
Meg kell barátkoznunk a rovarokkal
Számos szakĂ©rtĹ‘ ennek megfelelĹ‘en Ăşgy látja, hogy a kisebb testű, egyszerűbb állatok jelenthetnek megoldást. Ilyenek lehetnek pĂ©ldául az egĂ©r mĂ©retű emlĹ‘sök, esetleg a vĂzi Ă©letmĂłdot folytatĂł állatok, rákok Ă©s halak. UtĂłbbiak könnyedĂ©n integrálhatĂłk akvapĂłniás rendszerekbe is, ez a növĂ©nytermesztĂ©s számára is egy lehetsĂ©ges mĂłdszer. És termĂ©szetesen ilyenek a rovarok is. Bár a rovarfogyasztás tĂ©mája igencsak megosztĂł manapság, jĂł esĂ©ly van arra, hogy meg kell barátkoznunk az ĂzeltlábĂşakkal, ha interplanetáris fajjá szeretnĂ©nk válni.
Egy 2020-as jelentĂ©s arrĂłl számolt be, hogy a tenyĂ©sztĂ©s megvalĂłsĂthatĂłsága Ă©s ennek várhatĂł költsĂ©gei szempontjábĂłl a rovarok, pĂ©ldául a tĂĽcskök tenyĂ©sztĂ©se jelentheti a legjobb megoldást az elsĹ‘ idĹ‘kben, ugyanis kiválĂł fehĂ©rjeforrások, kicsi a hely- Ă©s a vĂzigĂ©nyĂĽk. Ráadásul olyan többletszolgáltatásokat nyĂşjthatnak, mint a beporzás vagy a talajok ĂşjrahasznosĂtása, illetve trágyázása. MellettĂĽk szĂłl az is, hogy az emlĹ‘sökkel vagy a madarakkal ellentĂ©tben jĂłval ellenállĂłbbak pĂ©ldául a sugárzás hatásaival szemben.
A növĂ©nyekre is Ă©pĂtenĂĽnk kell
Bár növĂ©nyeket talaj nĂ©lkĂĽl is kiválĂłan lehet termeszteni (legalábbis bizonyos mĂ©rethatárokon belĂĽl), sok szempontbĂłl mĂ©gis a talaj segĂtsĂ©gĂ©vel törtĂ©nĹ‘ termelĂ©s jelentheti a legjobb megoldást. Azonban a talaj sok helyet foglal Ă©s nehĂ©z, a mai technolĂłgia nem teszi lehetĹ‘vĂ©, hogy a szĂĽksĂ©ges mennyisĂ©gben magunkkal vigyĂĽk. Épp ezĂ©rt a helyi erĹ‘források, az adott Ă©gitesten találhatĂł talaj felhasználása lehet a legjobb megoldás.
A Hold esetĂ©ben nem teljesen elkĂ©pzelhetetlen, hogy a helyi talajt, a regolitot használjuk. A NASA kutatĂłi eredeti holdkĹ‘zetekkel Ă©s hozzájuk meglehetĹ‘sen hasonlĂł földi talajjal kĂsĂ©rletezve azt találták, hogy ha egy növĂ©ny egyĂ©b szĂĽksĂ©gletei kielĂ©gĂĽlnek, akkor növekedni fog a Hold talaján is. A MarsrĂłl ezt mĂ©g nem lehet biztosan tudni, mivel onnan származĂł kĹ‘zetmintáink mĂ©g nincsenek. De azt már tudjuk, hogy bizonyos vegyi anyagok jelenlĂ©te miatt az ottani talaj biztosan kezelĂ©sre szorul, mielĹ‘tt növĂ©nyeket ĂĽltethetĂĽnk bele. Hogy ezt a kezelĂ©st Ăşgy kell-e elkĂ©pzelni, ahogyan a „Marsi” cĂmű könyvben olvashattuk, vagy ez esetleg az emberi vĂ©gtermĂ©kek felhasználása nĂ©lkĂĽl is megtörtĂ©nhet, azt a szakemberek már bizonyára tudják, legalábbis kutatják.
Ahogy a rovarok, Ăşgy a növĂ©nyek szerepe is tĂşlmutat azon, hogy egyszerűen csak táplálĂ©kkĂ©nt tekintsĂĽnk rájuk. Az űrbĂ©li növĂ©nytermesztĂ©s egyik nagy elĹ‘nyekĂ©nt a kis helyigĂ©nyt emlĂthetjĂĽk, legalábbis a kĂ©sz Ă©lelmiszerekkel összehasonlĂtva: egy marĂ©k magbĂłl akár több mázsányi Ă©lelmiszert lehet termelni, ráadásul a folyamat vĂ©gĂ©n Ăşjra lesznek magjaink. A növĂ©nyek ráadásul bevonhatĂłk a levegĹ‘ Ă©s a vĂz ĂşjrahasznosĂtásába, Ă©s komoly szerepĂĽk lehet a szĂ©n-dioxid szintjĂ©nek szabályozásában is. SĹ‘t, tulajdonkĂ©ppen növĂ©nyek nĂ©lkĂĽl teljesen elkĂ©pzelhetetlen a fenntarthatĂł űrkutatás, a földi erĹ‘forrásoktĂłl nem vagy kevĂ©sbĂ© fĂĽggĹ‘ permanens jelenlĂ©t más Ă©gitesteken vagy űrállomásokon. Nem utolsĂł sorban pedig otthonos, kellemes közeget jelentenek majd az otthonuktĂłl távolra merĂ©szkedĹ‘ felfedezĹ‘k számára.
VĂ©gĂĽl fontos hangsĂşlyozni, hogy az önfenntartĂł Ă©lelmiszer-termelĂ©s megvalĂłsĂtása csak egyetlen problĂ©ma, ha a legközelebbi Ă©gitestek kolonizálásának lehetĹ‘sĂ©geit vizsgáljuk. Rengeteg más kihĂvással kell megkĂĽzdeni, ha folyamatos jelenlĂ©tben gondolkozunk. Mindez pedig mĂ©g jĂł ideig csupán a fantázia terepe marad.
BolygĂłnk gazdag, sokszĂnű Ă©lĹ‘világának Ăłvása Ă©s megĹ‘rzĂ©se kiemelt tĂ©ma volt a Planet Budapest 2023 FenntarthatĂłsági ExpĂłn. A Your Planet elnevezĂ©sű kiállĂtáson az Ă©rdeklĹ‘dĹ‘k megtudhatták, hogy mikĂ©nt tehetnek lĂ©pĂ©seket egy fenntarthatĂłbb Ă©let felĂ©, hogy ilyen mĂłdon rĂ©szt vegyenek a termĂ©szet vĂ©delmĂ©ben.