A Holnapután legújabb adásában a vendégünk dr. Wégner Krisztina volt, aki a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány környezetvédelmi szakértőjeként és szakjogászaként vesz részt az alapítvány európai uniós támogatást nyert projektjében, mely Észak-Macedónia hulladékgazdálkodásának megtervezésével foglalkozik. A műsorban részletesen beszéltünk a Kék Bolygó Alapítvány projektjéről, a globális és a balkáni hulladékgazdálkodás legfőbb problémáiról, kihívásairól, valamint arra is kitekintettünk, hogy milyen úton és hogyan kell elindulnia annak, aki a Balkánon szeretne partnereket szerezni egy fenntarthatósággal kapcsolatos projekt vagy technológia elindításához.
A Holnapután című rádió- és podcastműsorunkban ezúttal a hazai vizekről egy kicsit keletebbre, egészen pontosan a Balkánra eveztünk, ugyanis aktuális témánk Észak-Macedónia hulladékgazdálkodása volt. Azért valamennyire most is tartottuk a hazai vonalat, hiszen bemutattunk egy magyar projektet, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítványnak azt a pályázatát, amely támogatást nyert az Európai Uniótól, és amelynek keretében hazánk dr. Wégner Krisztina környezetvédelmi szakértő és szakjogász munkája révén segítséget nyújt Észak-Macedóniának felzárkózni az uniós csatlakozáshoz megfelelő fenntarthatósági szintre.
A műsor első felében arról beszélgettünk, hogy pontosan miben merül ki vendégünk, dr. Wégner Krisztina munkája, illetve milyen akadályok, milyen problémák hátráltatják a gördülékeny munkavégzést a Balkánon. Részletesen bemutattuk a Kék Bolygó Alapítvány projektjét, amelynek célja egy fenntarthatóbb és korszerűbb hulladékgazdálkodási rendszer kidolgozása.
A projekt arra összpontosít, hogy Észak-Macedóniában létrejöjjön egy hatékonyan működő szelektív hulladékgyűjtési rendszer. A cél, hogy ki tudják vonni a kommunális hulladékból azokat az elemeket, amelyek újrahasznosíthatók, tehát nem tekinthetők szemétnek, hiszen hasznosíthatók, így értékesek. Dr. Wégner Krisztinától pedig megtudhattuk, hogy ehhez egy Európában egyedülállónak mondható szervezetet hoznak létre. Ebben kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer érvényesül, azaz a hulladékgazdálkodással kapcsolatos költségeket nem az államnak kell majd megfizetnie, hanem a szennyezőknek, vagyis a hulladékot képező anyagok gyártóinak.
Következő lépésként globális kitekintést tettünk a hulladékgazdálkodással kapcsolatban, és dr. Wégner Krisztina néhány elborzasztó példával szemléltette számunkra, hogy milyen mértékű hulladékproblémák uralkodnak jelenleg a világban. Az is kiderült, hogy mindezért a minden társadalomban jelen lévő fogyasztói kultúra felelős, valamint az a lineáris gazdasági modell, amely az eldobható dolgokra épül, és nem tekinti a hulladékot értéknek.
Végül, a műsor utolsó negyedében azzal foglalkoztunk, hogy milyen terepet kínál a Balkán azok számára, akik fenntarthatósággal kapcsolatos technológiákkal, projektekkel szeretnének érvényesülni, valamint milyen módszerekkel és milyen fórumokon tudnak befektetőpartnereket szerezni elképzeléseik megvalósításához. A részletekért hallgasd meg a Holnapután aktuális adását a fenti linken!
Kiemelt kép: Canva