Az ESG kritériumoknak való megfelelés egyre fontosabb szerepet tölt be a vállalkozások életében, különösen az új szabályozási környezet miatt, amely a hazai gazdaság versenyképességének növelését szolgálja.
2024. október 18-án rendezte meg a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) az ESG Konferenciát az NKE Oktatási Központjában. Magyarország az Európai Uniós szabályozásokhoz igazodva az elsők között alkotta meg az ESG törvényt, ami lehetőséget biztosít a hazai vállalkozások számára, hogy minél hamarabb alkalmazkodjanak, és ezáltal versenyelőnyre tegyenek szert nemcsak a hazai piacon, hanem nemzetközi viszonylatban egyaránt. Az esemény különleges jelentőséggel bírt, a résztvevők a konferencia
workshop részében közvetlenül is feltehették kérdéseiket, mely lehetőséget adott arra, hogy szakmai tapasztalatokkal, új eszközökkel és gyakorlati útmutatókkal bővüljön a résztvevők ismerete.
A konferencián sok minden elhangzott. Köszöntő beszédében Dr. Nagy László, az SZTFH elnöke hangsúlyozta az átláthatóság és a fenntarthatósági stratégiák fontosságát, amelyek a gazdasági versenyképesség kulcsát jelentik. Felidézte, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) egy sajátos szakmai megközelítést dolgoztak ki, melynek eredménye az idén hatályba lépett hazai ESG törvény.
Annak érdekében, hogy a magyar vállalkozások versenyképességét ne érje hátrány a nyugat-európai és amerikai vállalkozásokkal szemben, elengedhetetlen a következő feltételek megteremtése: a vállalkozások szakszerű felkészítése a tanácsadói piac megszervezésén keresztül, az ESG adatszolgáltatási folyamat egyszerűvé és költséghatékonnyá tétele, illetve a közvetlenül és közvetve érintett vállalatok számára biztosított állami támogató hozzáállás. „A fenntarthatósági fordulat közös ügyünk” – emelte ki Elnök Úr, az ESG ökoszisztéma kiépítése egy közös tanulási folyamat, amely során a
vállalkozások és a szabályozók együttműködése központi kérdés. Tagadhatatlan, hogy a hazai vállalkozások a felkészülés korai szakaszában járnak, és a helyzetükben minden első kézből származó, hiteles információ létfontosságúnak is bizonyulhat.
Dr. Kemény Gábor, az NKE fejlesztési rektorhelyettese is rámutatott, hogy az ESG szemlélet alkalmazása nemcsak gazdasági, hanem erkölcsi kötelesség is. A szabályok napi működésbe történő beépítése elengedhetetlenek a fenntartható fejlődés felé vezető úton, ezáltal válik az ESG a vállalkozások hosszú távú sikerének alapjává, miközben hozzájárul a globális környezeti és társadalmi kihívások megoldásához. Az Egyetem és a Hatóság érdekei közösek az ESG területén is. A felkészült hazai ESG tanácsadói hálózat kialakítása nemzetgazdasági érdek, az NKE-n is induló képzések biztosítják, hogy a vállalkozások olyan szakértőkkel dolgozhassanak, akik pontosan értik és ismerik az ESG keretrendszer céljait és
követelményeit.
Szabados Richárd: Kormányzati KKV stratégia az ESG terén
„A kormány kiemelt célja, hogy a KKV-kat (kis- és középvállalkozások) felkészítse az ESG megfelelésre, és ösztönözze őket a fenntartható vállalati működés megvalósítására” – hangsúlyozta Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára a konferencia nyitóbeszédében. A kormány KKV stratégiájának egyik központi eleme a KKV-k ESG megfelelésének elősegítése, a beszállító vállalatok támogatása. A kormány célja, hogy növelje a kis- és középvállalkozások ESG tudatosságát, valamint támogassa a fenntartható vállalati működéshez szükséges megoldások bevezetését. Előadásában hangsúlyozta, hogy a KKV-k technológiai fejlődését vissza nem térítendő támogatásokkal és kedvezményes hitelekkel segítik, miközben elszámolhatóvá válnak a különböző irányítási, vezetési és hitelesítési rendszerek bevezetési költségei. Államtitkár Úr elmondta, hogy az ESG szemlélet elterjedésének elősegítése érdekében az MGFÜ különböző programokat biztosít majd a KKVk számára, beleértve a fenntarthatósági mentorálást, képzéseket, tanácsadást és energiahatékonysági fejlesztéseket.
Véleménye szerint, a jövőben egyre nagyobb figyelem fog hárulni az ESG adatgyűjtés és jelentéstétel technológiai megoldásaira, valamint a különböző értékláncokban megjelenő ESG célú befektetésekre.
Molnár Csaba Gábor: Az ESG törvény célja és az SZTFH szerepe
Molnár Csaba Gábor ESG igazgató előadásában hangsúlyozta, hogy a hazai jogalkotás célja, hogy „felkészülési időszakot biztosítson, erősítse a hazai gazdaság versenyképességét, támogassa a magyar vállalkozások megfelelését és csökkentse a külső szereplők információs igényét, valamint elősegítse a fenntarthatóságot és az átláthatóságot a vállalkozások működésében, továbbá a környezeti és társadalmi szempontok érvényesülését”. Az SZTFH ebben a folyamatban kulcsszerepet játszik, segítve a jogszabályok betartását, támogatva a hazai vállalkozásokat az ESG szempontok beépítésében és az ezzel kapcsolatos megfelelési követelmények teljesítésében. Ennek részeként Igazgató Úr bejelentette az ESG Kalkulátort, az SZTFH saját fejlesztésű ingyenesen elérhető eszközét, amely a vállalkozások ESG
jelentéstételi kötelezettségeinek teljesítését támogatja. A kalkulátor célja, hogy jelentős idő és költségmegtakarítást biztosítson, illetve, hogy a vállalkozások széles köre használhassa, beleértve a beszállítói láncot is. Az eszköz olyan globálisan elismert források alapján működik, mint a Greenhouse Gas Protocol és az IPCC, így biztosítva a pontos számításokat.
A kalkulátor számos ESG kérdésben nyújt segítséget, beleértve a vállalkozás energiafogyasztásának, valamint az üvegházhatású gázok kibocsátásának meghatározását is.
Fazekas László: ESG adatszolgáltatás az üzleti igények és jogszabályi előírások keretében
Fazekas László MVM Zrt. vezérigazgató-helyettese előadásában ismertette az ESG jelentőségét a vállalat működésében, kiemelve, hogy az MVM Zrt. 2025-ben adatszolgáltatási és beszámolási kötelezettség alá esik. Hangsúlyozta, hogy a pontos és hiteles adatszolgáltatás kulcsfontosságú a vállalkozások hosszú távú finanszírozhatósága és a partnerek bizalmának megőrzése érdekében. Az MVM az elmúlt években saját bőrén is megtapasztalta, hogy a finanszírozók és üzleti partnerek ESG igényei milyen adatszolgáltatási terhet jelentenek, a személyes tapasztalatokból kiindulva pedig milyen nehézségekkel néz majd szembe a hazai vállalatok jelentős része, de ezen megfelelési gyakorlatok sztenderdizálása és digitalizálása csökkentheti az adminisztrációs nehézségeket. Az egységes keretrendszer bevezetése lehetővé teszi a vállalatok ESG teljesítményének könnyebb összehasonlítását, és a fenntarthatósági gyakorlat részleteinek mélyebb kidolgozását.
Erdélyi Dániel: Az ESG aktualitásai számokban
Erdélyi Dániel, az ESG Technológiai és Kapcsolattartási főosztályvezető előadásában az ESG törvény jelenlegi állapotáról és hatásairól beszélt. Kiemelte, hogy becslések szerint a hazai ESG szabályozás közvetlenül és közvetve több mint 2500 hazai vállalkozás felkészülését támogatja, ugyanakkor a CSDDD irányelv hatására több mint 5000 magyar vállalat lehet majd érintett a közvetett követelmények által. Előadásában hangsúlyozta, hogy a vállalkozások közül sokan ugyan még nincsenek teljes mértékben tisztában az ESG beszámolási kötelezettségeikkel, különösen a kisebb cégek esetében lehetnek hiányosságok.
Az ESG kérdőív, amely a vállalkozások és azok szállítói számára készült, fontos eszköz az ellátási lánc átvilágításában, ami racionalizálja az üzleti partnerek gyakorlatát és maximalizálja az adatszolgáltatás során elvárható igényeket. A kérdőív táblázatos formában tartalmazza azokat a kérdéseket, amelyek az ESG beszámolók alapjául szolgálnak, ezzel biztosítva a vállalkozások számára a megfelelő adatszolgáltatást.
Az előadások után interaktív workshopok keretében folytatódott konferencia, méghozzá a magyar ESG törvény gyakorlati végrehajtásáról és a legfontosabb tudnivalókról. A délutáni program a jogi keretek megértéséhez, valamint a fenntarthatósági kritériumok gyakorlatban való teljesítéséhez járult hozzá. A legfőbb cél az volt, hogy a vállalkozások ne csak a törvényi elvárásoknak való megfelelés szükségességét, hanem jó gyakorlatokra vonatkozó példákat is vigyenek magukkal. A workshop keretében kiváló lehetőség nyílt feltenni azokat a kérdéseket, amelyekre eddig nem volt alkalom rákérdezni vagy az előadások során, újonnan merültek fel.
A jövő kilátásai az ESG terén
A konferencia előadói egyetértettek abban, hogy az ESG jelentősége csak tovább fog nőni. Az uniós szabályozási nyomás fokozódik, a zöld finanszírozáshoz való hozzáférés pedig megköveteli, megkerülhetetlenné teszi a tudatosabb vállalati működést. A konferenciát átszövő gondolat az volt, hogy a fenntarthatósági célok eléréséhez nem elég csak a szabályokat követni, hanem a vállalati kultúra átalakítása is szükséges. Az ESG nem egy opció, hanem az új norma, amely nélkülözhetetlen a gazdasági, környezeti és társadalmi célok elérésében.
Az SZTFH-NKE ESG konferencia hasznos és releváns betekintést nyújtott az ESG szempontok gyakorlati alkalmazásába, és a hazai vállalkozásoknak biztosította a szükséges információkat és eszközöket a jövőbeli kihívások kezeléséhez.
További részletekért és a kalkulátor használatához látogasson el az SZTFH hivatalos honlapjára.
Kiemelt kép: canva