„Kínai energia- és klímapolitika: az ellátásbiztonság az első” címmel nagy érdeklődéssel kísért panelbeszélgetést rendezett a Klímapolitikai Intézet.
Az est bevezetőjében elhangzott, hogy míg az EU tagállamok többségében a klímapolitika vezérli az energia szektor legfontosabb történéseit, Kína – noha elkötelezettnek tűnik a zöldítés mellett – mintha nem ezt az utat követné. Az EU-val szemben Kína egy konzervatívabb energiapolitikát követ, melyben első az ellátásbiztonság garantálása és az importdiverzifikáció.
A panelbeszélgetés résztvevői: Tóthfalusy Erika a Magyar-Kínai Gazdasági Kamara alelnöke, Dr. Yinghao He a kínai Fudan Egyetem kutatója (Belt and Road & Global Governance Institute, Fudan University), valamint Dr. Máthé Réka Zsuzsánna a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Európa Stratégia Intézetének tudományos munkatársa voltak, Dr. Toldi Ottó moderálásában (Klímapolitikai Intézet).
Az est fókuszában annak megválaszolása állt, hogy hogyan próbál Kína egyensúlyozni az energia ellátásbiztonság, a zöldítés és a megfizethető energiaárak biztosításának hármasában (ún. energiatrilemma), úgy, hogy közben zajlik egy orosz-ukrán és egy közel-keleti háború, vannak az EU/G7 szankciók és a globálisan magas energiaárak, és egyre erősödnek a Nyugati kereskedelmi gátak a kínai zöld expanzió fékezésére.
A beszélgetés során a résztvevők összefoglalták a magyar-kínai gazdasági kapcsolatok történetét és kitértek arra is, hogy mire kell figyelnie egy magyar üzletembernek ha kínai partnerével tárgyal.
A témáról részletesebben a Climate Policy Institute publikációjában olvashatnak.
Fotó: Stock photo