Kőrösi Csaba: a világgazdaság újratervezése zajlik
Kőrösi Csaba: a világgazdaság újratervezése zajlik

A 2015-ben megfogalmazott fenntartható fejlődési célok (SDG) megvalósítása nem halad túl jól – mondta el Kőrösi Csaba, az ENSZ Közgyűlésének korábbi elnöke Áder János volt államfő, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke Kék Bolygó című podcastjának legújabb adásában.

Arra a kérdésre, hogy félidőben hogyan áll a célok megvalósítása Kőrösi Csaba elmondta, nem rózsás a helyzet, jelenleg körülbelül 16 százalékos teljesítményen állnak, ráadásul vannak területek, ahol visszafelé mennek, azaz rosszabbul állnak, mint 2015-ben. Áder János magyarázata szerint ez annyit jelent, hogy ha ebben a tempóban haladnának tovább, akkor 63 évre lenne szükség a célok eléréséhez, de – mint arra felhívta a figyelmet – időközben a problémák tovább halmozódnak.

A Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke felidézte, hogy 2015-ben a következő 15 évre az ENSZ valamennyi tagállama elfogadott 17 fenntartható fejlődési célt (SDG) és 169 alcélt, többek között a klímaváltozás, a vízválság, a mezőgazdaság, a környezetszennyezés, a béke és az urbanizáció témájában, azaz olyan kérdésekben, amelyek a mindennapi életet befolyásolják, meghatározzák. A célok megvalósulása azt szolgálná, hogy lakhatóbb, békésebb és biztonságosabb legyen a világ.

Kőrösi Csaba megjegyezte, a mérést nehezíti, hogy nem rendelkeznek olyan mérőeszközzel, amely pontos képet adhatna. Áder János ezzel kapcsolatban felidézte az előző beszélgetésüket, amelyen már elhangzott, hogy meg kell haladni a GDP-ben való számolást, mert az nem alkalmas az SDG megvalósulásának megfelelő mérésére.

A beszélgetésben az is szóba került, hogy Kőrösi Csaba azon dolgozik, hogy az Egyesült Államok és Kína között együttműködési területeket hozzon létre a fenntarthatóság kérdésében.

Kőrösi Csaba elmondta, a két ország ugyan politikai és geopolitikai ütközőpályán van, de a hidegháború időszakával szemben most nem a kölcsönös megsemmisítés a céljuk, a gazdasági összefonódásuk pedig jelentős, így van rá remény, hogy együtt tudjanak működni olyan területeken, amelyben mindketten érdekeltek: például az élelmiszerbiztonság, a humán-egészségügy, valamint az urbanizáció kérdésében.

A teljes beszélgetés az alábbi videón tekinthető meg:

(MTI)

Fotó: Canva

search icon