Az ENSZ a biodiverzitásról és a természet állapotáról szóló, friss jelentése szerint az elmúlt évtizedben egyetlen egy célkitűzést sem sikerült teljesíteni a vadon élő állatok és az életet fenntartó ökoszisztémák pusztulásának megállításáért. A jelentés a 2010-ben megfogalmazott az 2020-ig elérendő Aichi Biodiverzitás Célok megvalósulását ellenőrizte.
A jelentés szerint hat célkitűzést részlegesen sikerült elérni, beleértve a védett területekre és az invazív fajokra vonatkozó célokat is. Míg a kormányoknak nem sikerült megvédeniük a szárazföldi és belvízi területek 17%-át és a tengeri élőhelyek 10%-át, a biológiai sokféleség szempontjából létfontosságú területek 44%-a jelenleg védelem alatt áll, ami a 2000-es 29%-hoz képest növekedést jelent. A szigeteken mintegy 200 invazív faj felszámolására is sor került.
A beszámoló szerint bizonyos területeken történt tehát előrelépés, de a természetes élőhelyek továbbra is megszűntek, az emberi tevékenységek miatti kipusztulás még mindig rengeteg fajt fenyeget, és a környezetre káros tevékenységekre, többek között halászatra, mezőgazdaságra és fosszilis tüzelőanyagokra fordított 500 milliárd dollárnyi állami támogatásokat is tovább folyósítják.
A jelentés kapcsán az ENSZ Biológiai Sokféleség programvezetője, Elizabeth Maruma Mrema, elmondta, hogy az emberiség válaszút előtt áll, amely eldönti, hogyan fogja a jövő generáció megtapasztalni a természeti világot.
A riport nyolc olyan területet vázol fel, ahol szükség van a biológiai sokféleség értékének elismerésére, az ökoszisztémák helyreállítására és az emberi tevékenység negatív hatásainak sürgős csökkentésére:
- fenntartható föld- és erdőgazdálkodás
- fenntartható mezőgazdasági átmenet
- fenntartható élelmiszerrendszerekre való átállás
- fenntartható halászatra és óceán védelemre való átállás
- városok és infrastruktúra zölddé való alakítása
- élővizek tisztítása
- fenntartható éghajlat – kevesebb fosszilis üzemanyag
- biológiai sokféleséget befogadó egészségügyi átállás