Az uniós tagállamok vezetőinek Brüsszelben zajló csúcstalálkozójának témája egyebek mellett a tagországok klímavédelmi célkitűzéseinek elérése volt, ahol az egyik fő téma az volt, ki fizesse a klímavédelem árát.
A magyar álláspontot, mely egybe vág az összes közép-európai ország véleményével, Orbán Viktor miniszerelnök közölte. Szerinte a klímavédelem árát a klímarombolóknak kell megfizetniük, a terhek viselése a nagy cégek feladata. A másik nagyobb véleményhalmaz szerint az embereknek közösen kell viselniük ezt a terhet például az üzemanyagokra vonatkozó adó formájában. Az ezzel kapcsolatos vita nem zárult még le, a jövő hónapban folytatódnak az egyeztetések.
Charles Michel, az Európai Tanács elnöke úgy nyilatkozott a két napos csúcs után, hogy bár a célkitűzés megvalósításának lehetőségeiről heves vita zajlott, az Európai Unió tagállamainak vezetői megerősítették a klímavédelemmel összefüggő, nagyratörő közös céljaik melletti elkötelezettségüket, köztük, hogy Európa 2050-re éghajlatsemleges kontinens legyen.
Szintén Brüsszelben járt Palkovics László innovációs és technológiai miniszter és a minisztérium körforgásos gazdaság fejlesztéséért, energia- és klímapolitikáért felelős államtitkára, Steiner Attila is. Mindketten kifejezték, hogy hazánk jó úton halad a klímasemlegesség felé.
Palkovics szerint Magyarország már 2018-ban 33 százalékkal csökkentette a szén-dioxid-kibocsátást az 1990-es értékhez képest. Ehhez kapcsolódva beszélt arról is, hogy a magyar kormány mintegy két héttel ezelőtt fogadta el a nemzeti hidrogén-stratégiát, amely megint csak az alacsonyabb kibocsátás felé vezeti az országot, hiszen a hidrogén jó alternatívája a gáznak akár keverve, akár teljesen kiváltva azt.
Az államtitkár eközben egyeztetéseket folytatott brüsszeli székhelyű érdekvédelmi szervezetekkel és Kadri Simson energiaügyekért felelős biztossal, akivel áttekintették a hagyományos energiapolitikai kérdéseket, illetve arról is tárgyaltak, hogyan lehetne a megújuló energia magyarországi elterjedtségét növelni. Steiner úgy nyilatkozott a találkozó után, hogy a kormány klímastratégiája és akciótervei teljes összhangban vannak Brüsszel elvárásaival.
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
(MTI/Greendex)