A hazai tervezésű Ariadné elektronikus vakvezető rendszer is segíti majd a látássérült és vak látogatókat a tájékozódásban az Etele Plázában. Az 55.000 négyzetméteres központ az arany fokozatú Access4you Design & Building minősítést is megszerezte, tehát az egész épület akadálymentes, hozzáférhető környezetet biztosít a speciális igényű emberek, közöttük a fogyatékossággal élők számára.
Az Óbudai Egyetem az MVGYOSZ-szel (Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége) együttműködve hozta létre az Ariadné rendszert, melynek lényege, hogy a járófelületen vagy alatta egy olyan vezetősáv kerül elhelyezésre, mely egy speciálisan erre a célra tervezett fehér bottal elektronikusan, rádióhullámokkal érzékelhető. A bot járófelülethez közeli végében lévő érzékelő a fehér bot használata során veszi a rádiófrekvenciás jeleket, a botnyélben elhelyezett elektronikus rendszer pedig hangjelzéssel és/vagy rezgéssel jelzi a vezetővonal irányát. A bot tervezése során fontos szempont volt, hogy mérete és súlyeloszlása ne térjen el a megszokott fehér botokétól.
Az első kísérleti rendszerek az Óbudai Egyetem épületében és az MVGYOSZ székházában évek óta sikeresen működnek.
„Az Etele Plaza megalkotásánál kiemelten figyeltünk arra, hogy mindenki számára hozzáférhetővé tegyük. Ezért volt fontos számunkra, hogy a magyar fejlesztésű Ariadné rendszert a világon elsőként alkalmazzuk az épületben. Már nagyon várjuk, hogy szeptember 17-én megmutathassuk a nagyközönségnek is Magyarország első okosplázáját”
– mondta Balástyai Márk, az Etele Plaza projektigazgatója.
A Futureal által fejlesztett Etele Plaza szigorú környezettudatossági szempontok szerint valósul meg. Budapest legnagyobb multimodális közlekedési csomópontjában, az Etele térnél található bevásárló- és szórakoztatóközpont már a tervezési fázisban megszerezte a BREEAM Very Good minősítést, amely a fenntarthatóság egyik legmagasabb szintjét képviseli. Ennek megfelelően alakítják ki a komplexum zöldfelületeit is. A BREEAM minősítéssel összhangban külön figyelmet kap a könnyű megközelíthetőség biztosítása, a fényszennyezés, valamint a közvetlen környezeti terhelés minimalizálása, az időtálló anyagok beépítése és a hulladék újrafelhasználásának elősegítése is.
A vakvezető rendszer fejlesztői:
Horváth Dániel intézeti mérnök,
Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar
Major László főiskolai docens,
Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar
Dr. Kutor László címzetes egyetemi tanár,
Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Kar
Mezei Miklós tanársegéd,
Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar