Nemrég írtunk arról, hogy a Magyarországon élő fenyőféléket egyre jobban megviseli a klímaváltozás, ezért néhány évtizeden belül eltűnhetnek. Más tájakon azonban akár igen hosszú kort is megélhetnek ezek a fák, ahogy azt tette Öreg Tjikko is, a világ egyik legöregebb élőlénye.
A Svédország és Norvégia határán álló Öreg Tjikko egy közönséges lucfenyő, melynek korát 9550 évesre becsülik, ezzel a világ egyik legöregebb élőlénye, illetve sokáig a legöregebb jelzőt is magáénak tudhatta.
A fa eredeti törzse már régen elpusztult, azonban a fa földre lógó ágai és a gyökérzete újabb törzseket tudott növeszteni, így folyamatosan életben maradt. Az Öreg Tjikko tehát egy úgynevezett klonális fa, ami azt jelenti, hogy folyamatosan klónozza magát, így maradhatott fenn ennyire hosszú ideig.
A kutatók szerint egyébként a fa nem is lehetne sokkal idősebb, mert akkor szökkent először szárba, amikor az utolsó jégkorszak jégtakarója visszahúzódott az otthonául szolgáló Fulufjället-hegyről.
Hasonló, önmagát klónozó módszerrel maradt fenn az eddig ismert tényleg legidősebb élőlény is. Az Egyesült Államokban található Pando, mely nem csak a legöregebb, de egyben az egyik legnagyobb földi élőlény is, egy amerikai rezgő nyárfákból álló kolónia, melyet 47 ezer fa alkot, korát pedig nagyjából 80 ezer évesre becsülik. Ez a rengeteg fa mind egyetlen magból nőtt ki, gyökérzetük közös.