Számos fejlődő országban a két év alatti gyermekek csupán egyharmada kapja meg az egészséges növekedéshez szükséges táplálékot, és az elmúlt évtizedben nem történt előrelépés a táplálkozásuk javítása terén. Az Unicef, az ENSZ gyermekvédelmi szerve ma közzétett jelentése szerint a Covid-19-től a konfliktusokig terjedő válságok és az klímaválság együttese 91 országban hátráltatta a gyermekek táplálkozásának javítását.
A jelentés szerint a hat és 23 hónapos kor közötti gyermekek fele számos fejlődő országban nem kapta meg a napi minimális számú étkezést, és még kevesebben részesültek a minimális követelményeknek megfelelő, változatos étrendben.
A rossz táplálkozás következtében a gyermekek lemaradhatnak az iskolai tanulmányaikban, sérülékenyebbé válhatnak a betegségekkel szemben, és elszenvedhetik az alultápláltság hatásait, beleértve a visszamaradottságot és a sorvadást, valamint túlsúlyossá vagy elhízottá válhatnak. Az Unicef becslései szerint világszerte több mint 11 millió két év alatti gyermek van kitéve a pazarlás veszélyének.
Világszerte gyermekek millióit érintik a rossz táplálkozás életet korlátozó következményei. Azzal, hogy az Egyesült Királyság kormánya 600 millió fontot fektetne be, hogy a következő öt évben 50 millió gyermeket érjen el táplálkozással kapcsolatos programokkal, jelentősen hozzájárulna e probléma kezeléséhez, és gyermekek millióit állítaná egészségesebb és szebb jövő felé vezető útra.
mondta Jenny Vaughan, az Unicef UK vezető politikai tanácsadója
A tanulmány szerint a táplálkozás a vidéki vagy szegényebb családokban élő gyermekek esetében volt a legrosszabb, és régiónként eltérő volt. Latin-Amerikában és a Karib-térségben a hat és 23 hónapos kor közötti gyermekek 62%-ának étrendje megfelelt a sokféleségre vonatkozó minimumkövetelményeknek, míg Afrikában kevesebb mint egynegyedük, Dél-Ázsiában pedig mindössze 19%-uk. A jelentés szerint sok család ma már inkább vásárolja az élelmiszert ahelyett, hogy maga termelné meg, még a vidéki területeken is, ami még inkább függővé teszi őket az élelmiszer-rendszerektől.
Vaughan szerint a kormányoknak biztosítaniuk kell olyan erős élelmiszerrendszereket, amelyek megbízhatóan biztosítják a tápláló étrendet, beleértve a gyümölcsöt, a zöldséget, a húst, a tojást, a halat és a dúsított élelmiszereket.
Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) a múlt héten közölte, hogy az élelmezési csúcstalálkozóra kulcsfontosságú időpontban kerül sor, hiszen öt éves csökkenés után az éhezés által érintettek száma világszerte mintegy 811 millió emberre nőtt.
(Guardian)