Tilos lesz a műanyag csomagolású gyümölcsök és zöldségek árusítása 2023-tól a spanyol szupermarketekben és élelmiszerboltokban. A kezdeményezést ismerő források szerint ez az egyik intézkedés az ökológiai átállásért felelős minisztérium által kidolgozott rendelettervezetben.
Az új rendelet olyan intézkedéseket is tartalmaz, amelyek a nyers, csomagolatlan termékek vásárlását és a nem palackozott víz használatát ösztönzik – többek között ivókutak telepítésével. A gyümölcs- és zöldségcsomagolás tilalma a 1,5 kilogrammnál kisebb súlyú termékekre vonatkozik majd, követve a hasonló franciaországi szabályozást, ahol ez jövőre lép életbe. A spanyol rendelet 2023-tól kezdődően korlátozza a nyilvános rendezvényeken kiosztott műanyag poharak számát is. Összességében azt a célt tűzték ki, hogy 2030-ra 50 százalékkal csökkenjen az országban italok esetében eladott műanyag palackok száma, és a csomagolások 100 százaléka újrahasznosítható legyen.
A minisztérium szóvivője szerint a spanyol végrehajtó hatalom „a leghatékonyabb módon akar küzdeni a csomagolás túlzott használata ellen”.
Környezetvédő csoportok Spanyolországban és külföldön, köztük a Greenpeace, évek óta kampányolnak azért, hogy a zöldségesek és a nagy szupermarketek ne csomagolják műanyagrétegekbe a friss termékeket.
A spanyol ökológiai átállásért felelős minisztérium üzleti vezetőkkel és zöld csoportokkal is találkozott, hogy megvitassák az új intézkedéseket.
Julio Barea, a Greenpeace munkatársa elmondta, hogy a csoport jóváhagyta a műanyag csomagolások betiltását, de várják, hogyan fogják alkalmazni. Barea szerint Spanyolország balközép kormánya összességében nem tett eleget a műanyagszennyezés csökkentése érdekében.
(El País)
(fotó: pexels – Anna Shvets)