A világ 2009 és 2018 között már elvesztette korallállományának 14 százalékát – állapították meg a Global Coral Reef Monitoring Network tudósai. Az ok elsősorban a tengerfelszín hőmérsékletének emelkedése, bár más tényezők, mint a túlhalászat, a szennyezés és a part menti építkezések is szerepet játszanak a korallok kifehéredésében.
A víz melegedésével a korallok elűzik az algákat, amelyeknek egyébként táplálékért cserébe menedéket nyújtanak. A korallok kifehérednek, ha színes alga-társaik túl sokáig távol maradnak, és idővel akár éhen is halhatnak.
Azért reménykeltő híreket is kaptunk: Ha csökken a rájuk nehezedő környezeti terhelés, a víz alatti ökoszisztémák vissza tudtak térni a régi kerékvágásba. A kutatók szerint ez azt jelenti, hogy a világ még sokukat megmentheti, ha elég gyorsan tesz lépéseket a segítségükért.
„Visszafordíthatjuk a veszteségeket, de most kell cselekednünk” – mondta Inger Andersen, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának vezetője az új jelentésről szóló nyilatkozatában.
A korallzátonyok hanyatlása emberek millióit fenyegeti, akik élelem, munkahely és védelem szempontjából függnek tőlük. Világszerte a zátonyok adnak otthont az összes tengeri állat és növény 25 százalékának, 500 millió lakos számára segítenek az áradások korlátozásában, és még több ember számára jelentenek halforrást.
kép (washingtonpost)