Hangsúlyozzák: a klímavédelem nem szólhat az átlagpolgárok és szegény országok ellen.
Világszerte háromszáz parlamenti képviselő írta alá azt a petíciót, ami a Glasgow-i klímacsúcs összes résztvevőjét arra kéri, fogadjanak el nemzetközi Zöld Megegyezést, a korábbi, amerikai Green New Deal mintájára.
A petíciót eredetileg Ilhan Omar minnesotai kongresszusi képviselő kezdeményezte, mostanra azonban az országgyűlési képviselők 41 országból csatlakoztak a felhíváshoz.
A kezdeményezők szerint a társadalom igényeit és a globális egyenlőtlenségeket is figyelembe vevő Globális Zöld Megegyezés kezdeményezés az emberiség „egyetlen esélye arra, hogy a maximum 1,5 Celsius fokos átlaghőmérsékleti emelkedés célját tartani tudja”.
A Globális Zöld Megegyezés Támogatói szerint ugyanis a klímaváltozás hatásainak mérséklése, mint globális program csak akkor lesz sikeres, ha egyben képes kezelni a szén- olaj- és földgázipar háttérbe szorításának drasztikus társadalmi hatásait is, még hozzá úgy hogy egyrészről az egész világon megerősíti a jóléti-szociális hálót, másrészt minél előbb tartós munkahelyeket hoz létre a megújuló energiaforrásokra épülő, zöld energiaipar területén.
Az is szerepel a kiáltványban, hogy a klímaválság már keményen érezhető hatásait (migráció, természeti katasztrófák, éhínségek és háborúk) a nemzetközi közösség szolidárisan és együttműködve kezdje el kezelni, ne csupán nemzetállami szinten és így hiábavalóan reagáljon ezekre a globális folyamatokra.
(Forrás: azonnali.hu Kép: pexels.com)