Több futócipő van már a piacon, ami újrahasznosított műanyagból készült, ám egy holland startup, a Zen Running Club szerint a jövő futócipője növényekből készül. A vállalat egyik alapítója Richard Rusling szerint az újrahasznosításnál jövőbemutatóbb választás az eukaliptusz és a cukornád felhasználása a cipőkben, mert ezáltal felszámolható maga az újrahasznosítás problémája.
A Zen Running Club megújuló anyagokat használ, melyek forrásának fenntarthatóságát gondosan ellenőrzik. Az alapanyagok gyártásának és a szállításnak a karbonlábnyomát faültetéssel igyekeznek ellensúlyozni.
A talp középső része cukornád és alga keverékéből készül, az alsó része pedig természetes gumiból. A cukornád fenntartható forrásból származik, az alga egy fejlődő világban folyó víztisztító programból és a természetes gumi pedig nem tartalmaz petrolkémiai anyagokat, így teljesen lebomló. A cipő felsőrésze kötött eukaliptusz-anyagból készül, ami lehetővé teszi, hogy hulladék nélkül készüljön el a cipő. Ennek a technológiának a lényege az, hogy nem egy nagyobb anyagdarabból vágják ki a szükséges textildarabot, hanem ráépítik a talpra.
Jelenleg a prototípus végső tesztelése folyik sportolókkal, és hamarosan indul a gyártás: a Kickstarter-en le is lehet adni az előrendeléseket, ha már januárban szeretnénk kipróbálni a növényi futócipőt.