Az erdőirtás 2015 óta a legmagasabb szintre emelkedett a brazíliai Cerradóban, amit a tudósok nagyon aggasztónak találnak, hiszen ez a világ fajokban leggazdagabb szavannája, amely egyúttal a klímaváltozás megakadályozását segítő jelentős szén-dioxid-elnyelő terület is.
Cerradót, a világ legnagyobb, Brazília több államában elterülő szavannáját gyakran nevezik „fejjel lefelé álló erdőnek”, mivel növényei mélyen a földbe gyökereznek, hogy túléljék a szezonális szárazságokat és tüzeket.
Az itt található fáknak, füveknek és más növényeknek a pusztulása az üvegházhatású gázok kibocsátásának egyik nagy forrása Brazíliában, még úgy is, hogy ez a terület kevésbé erdős, mint a vele határos, sokkal híresebb amazóniai esőerdő.
Az Inpe nemzeti űrkutatási ügynökség szerint a Cerrado területén az erdőirtás és az őshonos növényzet más módon történő kiirtása 8%-kal, 8531 négyzetkilométerre nőtt az elmúlt 12 hónapban. Ez több mint tízszer akkora, mint New York City területe.
Cerradóban rendszeresen fedeznek fel új növény- és állatfajokat, és sokukat valószínűleg kiirtják, mielőtt tanulmányozni lehetne őket.
Forrás (theguardian)