A kevesebb mint egy hónap múlva kezdődő téli olimpiai játékokat Kína legszárazabb részén rendezik meg, ahol szakértők szerint rendkívüli a környezetkárosítás. A szervezők ezzel ellentétben az első karbonsemleges olimpiára készülnek.
Bár azt gondolhatnánk, hogy az utóbbi időben nagyobb hangsúlyt helyeznek a szervezők a fenntarthatóságra, a Nature-ben megjelent kutatás szerint ez nem így van: e szerint a 2002-es Salt Lake City-i téli játék volt a legfenntarthatóbb, a 2014-es Szocsiban megrendezett és a 2016-os nyári Rio de Janeiro-i játékok károsították a leginkább a környezetet.
A február 4-20. között megrendezendő játékokon a tervek szerint rekordszámú, 109 versenyszámot tartanak tizenöt sportágban. Az eseményt három zónában rendezik meg: Pekingben a jeges számokat, a fővárostól 75 kilométerre található Jencsingben az alpesi versenyszámokat, a bob- és a szánkóversenyeket, míg a 180 kilométerre fekvő Csangcsiakouban az északi, valamint a snowboard- és freestyle-versenyeket bonyolítják le.
Kína pedig nem kisebb ígéretet tett, mint hogy a mostani lesz az első karbonsemleges olimpia, mely során kizárólag megújuló energiaforrásokat használnak majd: a 26 olimpiai létesítmény mindegyikét szél-, víz- és napenergiával működtetik.
Ennek érdekében több száz hektáron, összesen 14 millió kilowatt (vagyis Paksi Atomerőmű kapacitásának hétszeresével megegyező) villamos energiát előállító szélerőműveket telepítettek, és a hegyoldalakat is beborították napelemekkel. A megújuló forrásokból előállított energiát egy külön erre a célra felépített erőműben tárolják, és továbbítják a helyszínekre.
Sőt, hogy a közlekedés is minél zöldebb legyen, 700 hidrogénmeghajtású járművet állítanak forgalomba, a főváros és a többi versenyhelyszín közti majdnem 200 kilométernyi távolságot pedig gyorsvasút segítségével kevesebb mint egy óra alatt tehetik meg a versenyzők.
A tervek ígéretesek, ám már most rengeteg kritika éri őket. aggasztja a szakértőket, hogy a téli játékokat Kína egyik legszárazabb részén rendezik meg. Mindezek miatt Kína teljes mértékben a mesterséges hóra támaszkodik majd, ennek előállításához nagyjából háromszáz hóágyút használnak, ami nem csak víz- és energiaigényes, de a talajt is pusztítja.
A pekingi téli olimpia rendezési jogának kihirdetése óta javult a levegő minősége Pekingben, a szmog kockázata továbbra is „súlyos” a kínai környezetvédelmi minisztérium figyelmeztetése szerint. A levegő minőségének javítására több ezer hektár fát ültettek Pekingben és a szomszédos tartományban.
A cél teljesítése azonban a Greenpeace szerint a nyilvánosságra hozott adatok hiánya miatt nehezen lesz ellenőrizhető, így vélhetően az olimpia végén sem lehet majd megállapítani, mennyire lett végül zöld a pekingi téli olimpia.
(Forrás: hvg.hu Kép: pexels.com)