A Politikatörténeti Intézet Társadalomelméleti Műhelye konferenciát szervezett A növekedés határai című kötet megjelenésének ötvenedik évfordulója alkalmából – számba véve az elmúlt fél évszázad tapasztalatait a könyvben felvetett globális problémák megoldása és/vagy megoldatlansága szempontjából.
Mi indokolja a megemlékezést egy könyv megjelenésének évfordulójáról? Mivel járult hozzá a kötet a világ, főként a világgazdaság elmúlt ötven évének megértéséhez? Mennyire aktuálisak – még ötven év múltán is – a kötet fő állításai?
1972-ben mutatták be a Római Klub első jelentését, A növekedés határai című, négy fiatal társadalomtudós által összeállított tanulmányt.
A tanulmány, s az abból készült könyv megjelenésekor vihart kavart, de legfontosabb prognózisai, amelyek a megjelenéskor a legerősebb kritikát váltottak ki, hamar valósággá váltak. A művet ma már egyértelműen korszakalkotónak látjuk – az elmúlt fél évszázad világgazdasági fejlődésének tapasztalatai alapján.
A tanulmány fő megállapításai annál is inkább sokkolóak voltak, mert a világgazdaságban semmilyen probléma nem látszott. A II. világháborútól 1973-ig tartó korszak a történelmileg páratlan jólét aranykora volt.
Másfél évvel A növekedés határai megjelenése után, 1973 októberében megtörtént az első kőolaj-árrobbanás: az addig több mint húsz éven át állandó kőolaj-árak fél év alatt megtízszereződtek.
A fejlett országok három-négy év alatt kilábaltak ugyan a válságból, de 1979-ben bekövetkezett a második kőolaj-árrobbanás, ami az előzőnél is súlyosabb globális recesszióhoz vezetett: az olcsó nyersanyagok kora egyszer és mindenkorra megszűnt.
Tíz évvel A növekedés határai megjelenése után már senki sem vonta kétségbe, hogy a nem megújuló erőforrások korlátozottan állnak az emberiség rendelkezésére – s ennek figyelmen kívül hagyása elviselhetetlen terheket ró a gazdaságokra.
Nem kétséges, hogy a nem megújuló természeti erőforrások korlátozottsága az elmúlt fél évszázad egyik legfontosabb világgazdasági problémája volt, s marad is még egy jó darabig. Az elfogadható dinamikájú gazdasági növekedés ugyanakkor az elmúlt fél évszázadban a természeti környezet erőteljes és egyre veszélyesebb romlása árán valósult meg, s ez a probléma nem látszik enyhülni.
(Forrás: nepszava.hu Kép: pexels.com)