Római Klub
Római Klub

A Római Klub (Club of Rome) olyan nemzetközi csoportosulás, melynek célja az emberiség jövőjéről való közös gondolkodás és a közös felelősségvállalás. Tagjai tudósok, közgazdászok, üzletemberek, magas szintű köztisztviselők, jelenlegi és hajdani államfők a világ minden tájáról.

A Római Klub küldetése az, hogy elősegítse az emberiség előtt álló globális kihívások megértését, és megoldásokat javasoljon. A klub többek között olyan globális kérdésekkel foglalkozik, mint a világgazdasági rendszer, a környezet állapota, beleértve ebbe a klímaváltozást is. Célja felhívni a világ figyelmét arra, hogy milyen problémák fenyegetik bolygónkat, így az emberiség létét. Ehhez kutatásokat végeztet, vitákat, konferenciákat, előadásokat, magas szintű találkozókat és rendezvényeket szervez.

A klubot 1968-ban alapították. Az ötlet a pécsi származású olasz gyáriparostól, Aurelio Peccei-től (a Fiat és az Olivetti igazgatósági tagjától) és a skót Alexander Kingtől származik. Széles körben ismertté 1972-ben váltak, amikor publikálták A Növekedés határai (The Limits to Growth) című jelentésüket, amelyben az elsők között hívták fel az emberiség figyelmét arra, hogy egy véges bolygón nem lehetséges a végtelen növekedés.

Olyan módon kívánjuk feltárni az emberi események menetét, hogy ez hatni tudjon a kormányokra és a népekre, és befolyásolja a népesség gyarapodásának, a környezetszennyezés erősödésének, a zsúfoltság növekedésének és az erősödő társadalmi összeütközéseknek a trendjét

– írják a Sötétben tapogatózva című összefoglalóban.

Azóta a szervezet más publikációk mellett 33 ún. Jelentés a Római Klub számára tanulmányt fogadott el, amelyek a jövőbeli fejlődést érintő témákkal foglalkoznak. Ezeket a jelentéseket külső szakértők szerkesztik és terjesztik a klub elé elbírálásra.

A Római Klubban tevékenykedett több magyar tudós is, például Gábor Dénes, Bognár József, Szentágothai János, László Ervin.

További szócikkek

Kapcsolódó szócikkek

Globális felmelegedés

search icon