A klímaváltozással járó heves és váratlan esőzések előfordulásának növekedése miatt a nagy vízáteresztő felületekkel rendelkező úgynevezett szivacsvárosok jelentik a legjobb megoldást a jövőre nézve.
A puha és lyukacsos szivacsok felszívják és megtartják a vizet, innen ered ezeknek a településeknek az elnevezése: parkokkal, fákkal és tavakkal rendelkeznek nagy számban a szivacsvárosok. Ezek magukba szívják a vizet, így jobban tudják majd enyhíteni az árvizek hatását.
Annak felmérésére, hogy a városi terek mennyire képesek kezelni a felesleges vizet, a globális épített környezeti tanácsadó cég, az Arup hét, heves esőzések és súlyos árvizek által veszélyeztetett nagyvárost vizsgált meg a Terrain nevű mesterséges intelligencia- és földhasználat-elemző rendszer segítségével.
Minden várost három kulcsfontosságú tényező alapján értékeltek:
- a vízfelvevő zöld és kék területek, például fű, fák, tavak és tavak mennyisége;
- a talaj és a növényzet típusa;
- a vízlefolyási potenciál – annak a csapadékmennyiségnek a kiszámítása, amelyet már nem tud elnyelni a város területe, hanem tovább folyik azon.
Az új-zélandi Auckland az egész városra kiterjedő csapadékvíz-kezelési rendszereivel és nagy parkjaival végzett a „szivacsvárosok” közül az élen. A jelentés szerint a városok azzal javíthatják „szivacsosságukat”, ha több parkot, rétet, zöld tetőt és egyéb zöld infrastruktúrát építenek be.
(Forrás: infostart.hu Kép: pexels.com)