A Stonehenge, Európa egyik legjelentősebb közel 5000 éves őskőkori építménye, melyet a világörökség részeként tartanak számon és most egy új közlekedési beruházás veszélyezteti a brit régészek szerint.
A régészek, környezetvédők, druidák tiltakozása és a tervezési felügyelőség javaslata ellenére ugyanis a brit közlekedési miniszter, Grant Shapps jóváhagyta, hogy egy három kilométer hosszú alagút építésével csillapítsák a gépkocsiforgalmat a Stonehenge 25 kilométeres körzetében.
Kate Fieden régész szerint ez azért nem jó ötlet, mert
Az alagút mindkét végén a tájat kivájják egy autóút és a hatalmas alagútbejáratok számára, nagy csomó betont építenek be, nagy útkereszteződések lesznek a világörökségi terület mindkét oldalán. Ez nagyfokú pusztítást jelent.
Az alagútépítés a műemlékvédelmi szempontokon túlmenően rossz hír lenne a vadon élő állatoknak és az élőhelyeknek is. Nem is beszélve a forgalom által okozott zajról, valamint a környéket érintő nagyobb levegő- és vízszennyezés veszélyéről. Emellett a Stonehenge maga is otthont ad ritka zuzmónak, a közelében pedig törvény által védett denevér és madárfajok is élnek, melyekre szintén negatívan hathat az új beruházás.
A tiltakozóknak még hat hetük van bíróságra vinni az ügyet.