Rövid időn belül a második 4-es erősségű hurrikán sújtotta a Karibi-térséget és Közép-Amerikát a kedden partot értő Iota nevű vihar képében, és ez baljós jövőt vetít előre.
Az egyébként is nehéz gazdasági és társadalmi helyzetekkel küzdő latin-amerikai régió országai egyre nehezebben tudnak megbirkózni a klímaváltozás hatásaival, melyeket nagyon érzékenyen érintenek az egymást váltó aszályok és áradások kiegészülve az egyre hosszabb és hevesebb hurrikánszezonnal.
Jeff Masters meteorológus szerint nagyon sok klímamenekültre lehet számítani a térségben, míg a Világbank becslése szerint a következő 30 évben akár 17 millió ember is elmenekülhet lakhelyéről. A folyamat már 2015-ös, rendkívül aszályos évben megindult.
Nem sok lehetőséget látok rá, hogy Közép-Amerika kezelni tudja majd a felmelegedés problémáját. — tette hozzá a szakértő.
A hónap elején az Eta nevű hurrikán több mint 180 halálos áldozatot szedett, mely szám még emelkedhet, a károk pedig meghaladják a hat és fél milliárd dollárt. A Iota hurrikán tegnap csupán 25 kilométerrel odébb ért partot, szintén Nicaraguában.
Bár a hurrikánszezon a végéhez közeledik, még soha nem volt rá példa, hogy novemberben két ilyen erős vihar keletkezzen az Atlanti-óceánon. Nemrég írtunk róla, hogy a hurrikánok az elmúlt fél évszázadban lényegesen erősebbek lettek, hosszabb ideig maradnak aktívak a szárazföld felett is.
Ennek az oka, hogy az óceán erősen melegszik: az elmúlt 3000 évben nem volt olyan meleg, mint napjainkban. Alejandro Giammatei guatemalai elnök baljós jövőképet festett, amikor azt mondta, hogy ördögi körbe keveredett az országa:
Eladósodunk, rekonstruálunk, megsemmisülünk, eladósodunk újjáépítünk és újra megsemmisülünk.
Forrás: Latinamericareports