Az év első hat hónapjában annyi erdőt irtottak ki az Amazonasban, ami megfeleltethető New York város területének. Ötször. A brazil űrkutatási hivatal, az Inpe szerint januártól júniusig 3998 négyzetkilométernyi területen pusztították el az esőerdőt. Ez 10,6%-os növekedést jelent a tavalyi év azonos időszakához képest és a legmagasabb azóta, hogy az ügynökség 2015-ben elkezdte a műholdas adatok elemzését.
Az erdőirtás egyre mélyebbre kúszik az erdőben. Ezt az is bizonyítja, hogy az idei első félévben történt meg először, hogy az esőerdő szívében fekvő Amazonas államban volt a legnagyobb mértékű a kitermelés. A világ legnagyobb esőerdeje így továbbra is erősen zsugorodik.
Az erdőirtásnak már ma is egyre jelentősebbek a következményei. Emlékezetes volt, hogy még a járványi előtti időszakban a több helyen lángoló Amazonas világszerte ráirányította az emberek figyelmét a problémára. Idén júniusban pedig 15 éve rekordot ért el a regisztrált tüzek száma, a helyzet pedig várhatóan súlyosbodni fog a következő hónapokban. Főként, hogy az Inpe adatai szerint a nyár eleji tüzek száma csak töredékét jelenti az augusztus-szeptemberi csúcsidőszakban tapasztaltakhoz képest.
A tüzek kialakulásában persze a természet mellet a főszerepet szintén az ember játsza. Általában, miután a fakitermelők kitermelik az értékes fát, a farmerek és a földrablók tüzet gyújtanak, hogy megtisztítsák a földet a mezőgazdaság számára.
Ha magas az erdőirtás mértéke, akkor elkerülhetetlen, hogy magas legyen a tűzvészek száma is.
– mondta Manoela Machado, a Woodwell Klímakutató Központ és az Oxfordi Egyetem erdőtűz- és erdőirtás-kutatója
A „Föld tüdejének” pusztítás azóta ugrott meg jelentősen, hogy a mostani elnök, Jair Bolsonaro elfoglalta hivatalát. Épp ezért a környezetvédők már az októberi választásokra tekintenek reménykedve, ahol az országot 2003-2010 között irányító Luiz Inacio Lula da Silva csaphat össze Bolsonaroval. Előbbi regnálása idején az erdőirtás mértéke meredeken csökkent. (Reuters)