Tippek a víztakarékossághoz

Tippek a víztakarékossághoz
Tippek a víztakarékossághoz

Első szabály: ne pazaroljuk a vizet. Ez mindig igaz, de még inkább érvényes egy olyan vízhiányos időszakban, mint amilyet most élünk át, amelyet az elmúlt 10 év legsúlyosabb aszálya jellemez. A vízpazarlás elleni küzdelem és a vízgazdálkodás fenntarthatóbbá tétele érdekében egy útmutatót állítottunk össze, amely javaslatokat és bevált módszereket, elkerülendő hibákat, valamint megoldásokat és technológiákat tartalmaz a víz (és az energia) megtakarítására, különösen a lakossági szektorban.

Vízmegtakarítási útmutató

Tartsuk fenn a vízrendszer hatékonyságát, és ellenőrizzük a rejtett szivárgásokat: becslések szerint egy csöpögő csapból naponta akár 5 liter is elveszhet.

Zárjuk el jól a csapot, hogy a víz ne folyjon feleslegesen. Például kézmosás során: egy perc alatt legalább 6 liter víz elpazarlását kerülhetjük így el; ha fogmosás közben hagyjuk folyni a vizet, akár 30 litert is elpazarolunk; ha borotválkozás közben elzárjuk a csapot, szintén akár 20 litert is megtakaríthatunk.

A meleg vízre várva gyűjtsük össze a fel nem használt hideg vizet; először végezzük el a hideg vizet igénylő műveleteket (pl. fogmosás), majd a meleg vizet igénylő műveleteket (pl. borotválkozás).

Ugyanez a tanács a konyhában: ételkészítéskor vagy zöldségmosáskor folyó víz helyett használjunk tálakat. Becslések szerint fejenként naponta körülbelül 6 liter vizet fogyasztunk ivásra és főzésre, és legalább 40 litert a kézzel történő mosogatásra. A pazarlás azonban akár 12 liter is lehet percenként, ha a csapot nem zárjuk el.

A tésztafőzésből vagy zöldségmosásból származó vizet használjuk fel újra az edények öblítésére, mielőtt betesszük őket a mosogatógépbe.

A mosogatógépeket és mosógépeket mindig teljes töltettel használjuk. Becslések szerint egy mosogatógép-töltet előmosás nélkül legfeljebb 15 litert, míg egy mosógép-töltet 45 litert használ fel. Az alacsony hőmérsékletű (40 °C) mosóprogramok szintén előnyösek.

Ha a kád helyett a zuhanyzót választjuk, évente akár 1200 litert is megtakaríthatunk. Becslések szerint a fürdőkádban való fürdéshez átlagosan 100-160 liter víz fogy, míg egy 5 perces zuhanyzáshoz legfeljebb 40 liter, és még kevesebb, ha a csapot elzárjuk szappanozás közben.

Ha hosszabb ideig nem használjuk a központi rendszert (pl. amikor nyaralni megyünk), kapcsoljuk le.

Telepítsünk esővízgyűjtő rendszereket öntözésre (az esővíz kevésbé kemény és kellemesebb a növények számára), kerülve a forró órákban történő felhasználást a párolgás csökkentése érdekében.

Az öntözéshez időzített, csepegtető vagy aláöntöző rendszereket használjunk, mivel ezek nagyobb hatékonysággal működnek.
Kerüljük az ivóvízzel történő autómosást, így 400-500 litert is megspórolhatunk.

Lehetőség szerint használjunk technológiákat a szürkevíz, azaz a személyi higiéniai műveletek során keletkező víz újrafelhasználására. A zuhanyzókból, mosdókagylókból és fürdőkádakból, valamint bizonyos esetekben a légkondicionálókból vagy kazánokból származó kondenzvíz újrahasznosítására szolgáló külön rendszer biztosítja a víz kezelését a későbbi „másodlagos” felhasználás céljából, mint például WC-öblítés, zöld területek öntözése, mosási műveletek.

A kertben, a növények körül megfelelően mulcsozzuk a talajt, hogy a lehető legtöbb víz maradjon a földben; emellett részesítsük előnyben a kevesebb vizet igénylő növényeket.

Az épületeken kívüli felületeken használjunk vízelvezető burkolatokat, hogy megőrizzük a terület természetes jellegét és vízáteresztő képességét, elősegítsük a talajvíz feltöltődését, csökkentsük a süllyedést és mérsékeljük a hősziget néven ismert hatást.

A termelő ágazatokban is kulcsfontosságú a víztakarékosság; a mezőgazdasági célú édesvízkivétel a teljes vízigény mintegy 50 százalékát teszi ki. Ez azt jelenti, hogy a mostanihoz hasonló, a mezőgazdasági termelést károsító vízhiány kezeléséhez elengedhetetlen az öntözési technikák hatékonyabbá tétele a nagyobb hatásfokú öntözési technikák alkalmazásával (felszín alatti öntözés, aláöntözés, csepegtető öntözés), valamint a kutatásra és a technológiai innovációra való összpontosítás a tisztított szennyvíz újrafelhasználásának ösztönzése érdekében.

Forrás (smartgreenpost.com)

search icon