Az euronews drámai júliusi összefoglalója szomorú képet fest a sérthetetlennek hitt felszíni vizeinkről. Bár évente eltérőek a vízállások, de a mostani helyzetet látva, már végképp egyértelmű, hogy a klímaváltozás a felelős, és vigyáznunk kell, mert az ikonikus tavaink is kivérezhetnek.
A Debrecen melletti Vekeri-tóban egykor még nyüzsögtek a halak, mára csak a tetemeik maradtak. A stégek a semmiben állnak. Az elmúlt egy hónapban a környéken 50 milliméterrel kevesebb csapadék hullott a sokéves átlaghoz képest – ez egyértelműen a klímaváltozás számlájára írható.
Az ország túlsó szegletén, a Pécs melletti Bicsérdi-tó egy üres medencévé változott. Az egyetlen élőlény egy gólya, amely a haltetemek közt kutat táplálék után.
A legnagyobb magyar tavak sincsenek biztonságban. A Velencei-tó szintje naponta egy centivel csökken, most alig több, mint 70 centin áll. A Fertő tónál is rekord alacsony a vízállás.
A Velencei-tó is küszködik
Júliustól bejárták az internetet a Velencei-tó aggasztó helyzetét bemutató képek, képsorok. 3 héttel ezelőtt a Velencei-tó hivatalos oldalán tették közzé Tihanyi Tamás, a tó legnagyobb strandüzemeltető cégének ügyvezetőjének nyugtató szavait.
„A helyzet valóban súlyos, a tó bizonyos pontjain lehet drámai fényképeket készíteni, azonban strandjaink továbbra is kitűnő vízminőséggel várják vendégeiket!”
Továbbá kiemelte, hogy a folyamatosan – heti rendszerességgel – végzett vízmintavételek laboratóriumi vizsgálati jegyzőkönyvei kivétel nélkül kiváló/jó vízminőségről tanúskodnak.
Sajnos a következő 30 napos időjáráselőrejelzés sem jósol számottevő csapadékot ami érdemben megoldaná a problémát. Még tudunk fürdeni a Velencei-tóban, de ebben komoly munkája van a Vízügynek, és a mesterséges levegőztetőrendszereknek, amik majdnem az egész nyáron üzemelnek, hogy az extrémen felmelegedő tavat oxigénnel dúsítsák, hogy elkerüljék az elmúlt évek algásodását.
borító: MTI/Vasvári Tamás