Az OMSZ elemezte az elmúlt 120 év vénasszonyok nyarát. A felmelegedés itt is tetten érhető.
Szeptember végét, október elejét kellemes, eseteként nyáriasan magas napi csúcshőmérsékletek jellemezték. Ennek apropóján az Országos Meteorológiai Szolgálat elemezte az elmúlt több, mint 100 év vénasszonyok nyarait. A hőmérséklet emelkedésének vizsgálatával keresték a választ arra a kérdésre, hogy az éghajlatváltozás miként hat ezeknek az őszi, derűs napoknak a gyakoriságára.
Vénasszonyok nyara vagy indiánnyár
Mind az augusztus végi, szeptember eleji lehűlés és az október eleji felmelegedés természetesnek mondható. Előbbiért egy sarkvidéki hidegáramlat, utóbbiért pedig egy mediterrán hatás a felelős.
Október eleji időszakban Kelet‑Európa felett egy nagy kiterjedésű, száraz levegőt hozó anticiklon keletkezik, ami meggátolja a légköri áramlásokat. Ennek köszönhetően pár hétre kellemesen meleg, csapadékmentes, szélcsendes, nyugodt az időjárás.
A melegedés ősszel is tetten érhető
A klímaváltozás eredményeképp az őszi átlag-, és maximumhőmérsékletek emelkednek. Országos átlagban 1,5 Celsius fokkal nőtt az októberi havi maximumhőmérséklet 121 év alatt.
A változást tekintve mindenhol növekedés mutatkozott, a változás mértéke 1,2 és 1,9 °C közé esik. Leginkább az Alföld déli területein, valamint Nyugat-Magyarországon nőtt a havi maximumhőmérséklet, legkevésbé az Északi- és a Dunántúli-középhegységben és a Dél-Dunántúlon.
Nyárias napok száma ősszel
Az OMSZ munkatársai szeptember 21-től november 7-ig vizsgálták a hőmérsékleti adatokat, célzottan, hogy kizárják a nyár utóhatását. A „nyári nap” (Tmax ≥ 25 °C) analógiájára új klímaindexet alkottak, a jelenség köznapi nevéből kiindulva az „indián nyári nap”-ot, melyről akkor beszélünk, ha a napi maximumhőmérséklet eléri a 20 Celsius fokot a választott időszakban.
forrás: www.met.hu