Az Egyesült Királyság élővilágát idén a szélsőséges időjárás pusztította el – derül ki a National Trust éves auditjából. A heves viharok, hőhullámok és hideghullámok súlyos károkat okoztak Nagy-Britannia növény- és állatvilágában. Az éves felmérés szerint a vadon élő állatoknak nehéz volt túlélniük a kiszámíthatatlan időjárási körülményeket.
A februári viharok egymás után döntötték ki az ősi fákat a walesi Dinefwrben, a Wiltshire-i Stourheadben, az anglesey-i apátságban és a cambridgeshire-i Wimpole-ban, valamint a nottinghamshire-i Clumber Parkban. A nyári hőhullámok idején a magas hőmérséklet a fecskék számára táplálékforrást jelentő repülő rovarok számát is csökkentette. Idén a madarak kisebb számban tértek vissza Anglia keleti partvidékére, és gyenge költési szezonjuk volt.
Az idei időjárás kihívást jelentett a természet számára, a csapadékhiány és a szélsőséges időjárás az állatvilágot és a növényvilágot is megtépázta
– mondta Keith Jones, a szervezet klímaválsággal foglalkozó tanácsadója a Guardiannek.
A csapadékhiány katasztrofális következményekkel járt a natterjack varangyokra nézve, amelyek a víztócsákat használják a dűnéken való átkeléshez. A szintén aszály okozta rövidebb virágzási időszak miatt a lepkéknek is nehéz volt táplálékot találniuk a nyár folyamán.
A jelentés szerint az éghajlati vészhelyzet miatt ezek a szélsőséges időjárási jelenségek nem a kivételek, hanem a normák közé tartoznak. Az előrejelzések szerint a jövő évben több árvíz, aszály, hőhullám, szélsőséges vihar és erdőtűz fog következni. Ezek jó eséllyel egyre rosszabbak lesznek, egyre riasztóbb gyakorisággal döntenek meg rekordokat.
Vajon tud-e alkalmazkodni az Egyesült Királyság élővilága az éghajlatváltozáshoz? Az Egyesült Királyság élővilágának nagy része nehezen alkalmazkodik a változásokhoz, főleg, ha azok ilyen szélsőségesek.
A szakértők elmondják, hogy ha nem teszünk többet az emelkedő hőmérséklet mérséklése és a természet túlélésének elősegítése érdekében, akkor ezek a folyamatok visszafordíthatatlan károkat okozhatnak.
(Forrás: euronews.com/green)