Svájci kutatók olyan beültethető üzemanyagcellát fejlesztettek ki, amely képes kinyerni a szervezet számára a felesleges glükózt (vércukrot), és abból állítja elő az energiát. Az üzemanyagcella belsejében rézalapú nanorészecskékből álló anód (elektróda) található. Glükonsavra és protonra hasítja a glükózt, így állít elő elektromos áramot.
A kutatók összekapcsolták ezt az üzemanyagcellát egy mesterséges béta-sejteket tartalmazó kapszulával, amelyet még évekkel ezelőtt fejlesztettek ki. A kapszulákat elektromos árammal vagy kék LED fénnyel lehet inzulin termelésére és kiválasztására ösztönözni.
Ez a rendszer tehát ötvözi a folyamatos energiatermelést és a szabályozott inzulinadagolást. Amint az üzemanyagcella többlet glükózt észlel, áramot termel. Ezt az elektromos energiát azután arra használják, hogy a sejteket inzulin termelésére és a vérbe való felszabadítására ösztönözzék. Ennek eredményeként a vércukorszint normális szintre süllyed. Ha egy bizonyos küszöbérték alá esik, az elektromosság és az inzulin termelése leáll.
Az üzemanyagcella által biztosított elektromos energia azonban nemcsak sejtek stimulálásához elegendő, hanem ahhoz is, hogy a beültetett rendszer külső eszközökkel, például okostelefonnal összekapcsolható legyen. Ez lehetővé teszi a potenciális felhasználók számára, hogy egy megfelelő alkalmazáson keresztül állítsák be a rendszert, amit akár az orvos is elérhet és módosíthat, távolról is.
Mindez nagyon jól hangzik, azonban a mostani rendszer csak egy prototípus. Bár a kutatók már sikeresen tesztelték egereken, ahhoz, hogy piacképes termék szülessen belőle, még sok időre, megfelelő erőforrásokkal és know-how-val rendelkező partnerekre lenne szükség.
(Forrás: hvg)