StratĂ©giai kĂ©rdĂ©ssĂ© vált a hazai cĂ©gek számára a működĂ©shez szĂĽksĂ©ges villamos energia biztosĂtása. A kiszolgáltatottság csökkentĂ©sĂ©re több megoldás is lĂ©tezik, ezek optimális elegye jelentheti a megoldást. InterjĂşnk a Greenergy Market kĂ©t szakĂ©rtĹ‘jĂ©vel, Virág Gáborral Ă©s Kuti LeventĂ©vel.
Hogyan változott a magyar villamosenergia-piac az elmúlt 2 évben, milyen hatások befolyásolták?
Több olyan kedvezĹ‘tlen hatás Ă©rte a villamosenergia-piacot, aminek köszönhetĹ‘en az árak volatilitása jelentĹ‘sen megnövekedett, Ă©s mind a gáz, mind az áram ára törtĂ©nelmi magasságokba szökött. Az infláciĂł elszállásával egyĂĽtt ez azt eredmĂ©nyezte, hogy a lakossági fogyasztĂłkat leszámĂtva lĂ©nyegĂ©ben minden szereplĹ‘nek a többszörösĂ©re emelkedtek a 2023-as Ă©vre vonatkozĂł energiaköltsĂ©gei. Bár az elmĂşlt hĂłnapokban mĂ©rsĂ©klĹ‘dött valamelyest az árszint, az elĹ‘rejelzĂ©sek alapján nem lehet hátradĹ‘lni, mivel egyre gyakoribbá válhatnak az idĹ‘szakos, kiugrĂłan magas energiaárak.
Hogyan érintette a hazai szereplőket a megnövekedett árszint?
KijelenthetĹ‘, hogy a fogyasztĂłk kiszolgáltatottsága megnövekedett. A teljes KKV-szektort megrendĂtette, Ă©s a várakozásoknak megfelelĹ‘en áremelĂ©st hajtottak vĂ©gre. A kereskedĹ‘i piac is átalakult, felĂ©rtĂ©kelĹ‘dött az ellátásbiztonság, amely a nagyobb, stabilabb pĂ©nzĂĽgyi háttĂ©rrel rendelkezĹ‘ kereskedĹ‘knek kedvez. Ennek köszönhetĹ‘en az a tendencia is megfigyelhetĹ‘, hogy az energiabeszerzĂ©seknĂ©l – a megnövekedett működĂ©si kockázatok miatt – nagyon lecsökkent az ajánlatadĂłk köre, Ăgy egyes fogyasztĂłi csoportok esetĂ©ben sajnos már nem az a kĂ©rdĂ©s, hogy milyen áron, hanem hogy milyen feltĂ©telekkel Ă©s biztosĂtĂ©kokkal, vagy egyáltalán Ă©rkezik-e ajánlat.
Mi a megoldás a kialakult helyzet kezelésére?
Több program indult a vállalkozások hosszĂş távĂş versenykĂ©pessĂ©gĂ©nek növelĂ©sĂ©re, amelyek azt a cĂ©lt szolgálják, hogy csökkenjen az energiaszĂĽksĂ©gletĂĽk, ezáltal a kiadásaik mĂ©rtĂ©ke. Ezek közĂĽl a legismertebbek a GyármentĹ‘ program, az energiahatĂ©konysági kötelezettsĂ©gi rendszer bevezetĂ©se, valamint a TAO kedvezmĂ©ny energiahatĂ©konysági beruházások megvalĂłsĂtására, amely – bár rĂ©gebb Ăłta elĂ©rhetĹ‘ – jĂł alternatĂva lehet jelen helyzetben is.
MásfelĹ‘l, hogy csökkenjen a kiszolgáltatottságuk az energiabeszerzĂ©s terĂ©n, alternatĂv megoldásokat keresnek saját villamosenergia-igĂ©nyĂĽk kielĂ©gĂtĂ©sĂ©re.
Mit értesz ezen pontosan?
Az egyik legkĂ©zenfekvĹ‘bb alternatĂva az, hogy a cĂ©gek saját napelemes rendszert telepĂtenek, amely segĂthet csökkenteni a fĂĽggĹ‘sĂ©gĂĽket az energiaszolgáltatĂłktĂłl, Ă©s hozzájárulhat a fenntarthatĂłbb működĂ©sĂĽkhöz is. Az energiahatĂ©konysági beruházásokkal kiegĂ©szĂĽlve – pl. LED izzĂłk bevezetĂ©sĂ©vel, energiahatĂ©kony gĂ©pek Ă©s berendezĂ©sek használatával vagy az Ă©pĂĽletek szigetelĂ©sĂ©vel –, az energiafogyasztás optimalizálásával jelentĹ‘s költsĂ©gmegtakarĂtás Ă©rhetĹ‘ el.
Amikor a cĂ©gek a tĂşlĂ©lĂ©sĂ©rt kĂĽzdenek, mennyire tudnak forrást biztosĂtani ilyen beruházások megvalĂłsĂtására?
Egyre jobban terjed az a megoldás, hogy a vállalkozások Ăşn. Power Purchase Agreement (PPA) konstrukciĂł keretĂ©ben vásárolnak villamos energiát. (SzerzĹ‘: A PPA olyan hosszĂş távĂş villamosenergia adás-vĂ©teli szerzĹ‘dĂ©s, mely közvetlenĂĽl a megĂşjulĂłenergia-termelĹ‘ Ă©s a fogyasztĂł között jön lĂ©tre.) Az onsite PPA esetĂ©ben valĂłban magas beruházási költsĂ©ggel kell számolni, amely mellett csekĂ©ly az ĂĽzemeltetĂ©si költsĂ©g. A vállalkozások számára ideális megoldás lehet, ha az infrastruktĂşra kiĂ©pĂtĂ©sĂ©tĹ‘l a rendszer karbantartásán át az ĂĽzemeltetĂ©sig egy hosszĂş távĂş ESCO szerzĹ‘dĂ©st kötnek egy olyan, stabil pĂ©nzĂĽgyi hátterű energetikai cĂ©ggel, melynek kellĹ‘ tapasztalata Ă©s jártassága van az erĹ‘művek terĂĽletĂ©n. A vállalkozás rĂ©szĂ©rĹ‘l tĹ‘kĂ©t nem igĂ©nyel a projekt megvalĂłsĂtása, ugyanis az ĂĽzembe helyezĂ©s után a megtermelt villamos energiábĂłl törleszthetĹ‘ a beruházás. Nyugat-EurĂłpában ez már jĂłl működĹ‘ modell, viszont hazánkban mĂ©g gyerekcipĹ‘ben jár, jelenleg csak nĂ©hány cĂ©g nyĂşjt ilyen teljes körű szolgáltatást, de ez a megoldás kĂ©tsĂ©gtelenĂĽl komoly segĂtsĂ©get jelenthet a vállalatoknak.
Mekkora hányadát tudja ez fedezni a saját szükségleteiknek? Illetve mi lesz a fennmaradó résszel?
Ez nagyban függ a vállalkozás tevékenységi körétől és az infrastrukturális adottságaitól. Ahol a lehetőségek adottak, ott akár a fogyasztás 40–50%-a is fedezhető onsite PPA-beruházásból. Jellemzően optimálisan 20–30%-os részarány érhető el.
Mi a helyzet azoknál a cégeknél, ahol nincs lehetőség saját napelem felhelyezésére?
A PPA másik tĂpusa az Ăşn. offsite PPA. Az offsite PPA-nĂ©l a vállalkozások olyan kĂĽlsĹ‘ energiaforrást használnak, amely távolabb van a telephelyĂĽktĹ‘l. Akár olyan naperĹ‘művet, amely az ország másik vĂ©gĂ©ben találhatĂł. Ezzel a megoldással a vállalkozások az onsite-hoz hasonlĂłan hosszĂş távra tervezhetik az energiaellátásukat, Ă©s a piacinál gyakran kedvezĹ‘bb árszinten szerezhetik be a villamos energiát. A zöldenergia felhasználását igyekeznek más ösztönzĹ‘kkel is elĹ‘segĂteni, mint pl. ESG-cĂ©lok, amelyek a kedvezĹ‘ árszint mellett plusz motiváciĂłt nyĂşjthatnak a vállalkozásoknak.
A jelenlegi szabályozás kellĹ‘ teret biztosĂt e forma további terjedĂ©sĂ©re?
Az utĂłbbi Ă©vtizedben pĂ©nzĂĽgyi ösztönzĹ‘ket, támogatásokat dolgoztak ki kormányzati oldalrĂłl a megĂşjulĂł energiák elĹ‘mozdĂtása Ă©rdekĂ©ben. A jelenleg hatályos szabályozás szerint a hálĂłzati betáplálást korlátozták, azonban a tervek szerint a következĹ‘ Ă©vekben több 10 milliárd forintos hálĂłzatfejlesztĂ©s fog megvalĂłsulni. Továbbá az EurĂłpai UniĂł karbonsemlegessĂ©gi cĂ©ljaival összhangban a megĂşjulĂłtermelĹ‘ kapacitások további tĂ©rnyerĂ©se várhatĂł. Hazánk adottságaibĂłl fakadĂłan a napelem ennek megkerĂĽlhetetlen eleme. ÉrtesĂĽlĂ©seink szerint várhatĂł a közeljövĹ‘ben olyan mĂłdosĂtás, amely Ăşjra vonzĂłvá fogja tenni a napelempark-beruházásokat.
Ă–sszegezve, egy vállalkozás magára nĂ©zve mivel tudja leginkább redukálni az energiapiac kiszámĂthatatlanabbá válásábĂłl adĂłdĂł hatásokat?
Az offsite Ă©s az onsite PPA-ek egyaránt lehetĹ‘sĂ©get adnak a vállalkozásoknak arra, hogy hosszĂş távon biztosĂtsák az energiaellátásukat, Ă©s kiszámĂthatĂł árszint mellett tervezhessĂ©k meg a működĂ©sĂĽket. A beszerzĂ©s körĂĽltekintĹ‘ lebonyolĂtása, nagyobb volumen esetĂ©n szakĂ©rtĹ‘, tanácsadĂł bevonása indokolt lehet. A technolĂłgia fejlĹ‘dĂ©sĂ©vel az eszközök beszerzĂ©se Ă©s telepĂtĂ©se olcsĂłbbá vált, ami az energiaárak drasztikus megemelkedĂ©sĂ©vel olyan projekteket hĂvhat Ă©letre, amelyeket a korábbi Ă©vekben nem Ă©rte meg megvalĂłsĂtani. Az energiamenedzsment-rendszerek terjedĂ©se Ă©s az energiaközössĂ©gek kialakulása szintĂ©n komoly lehetĹ‘sĂ©geket rejtenek magukban, amint jobban elterjednek.