A földtörténet hatodik nagy kihalási hulláma zajlik — Dr.Jordán Ferenc
A földtörténet hatodik nagy kihalási hulláma zajlik — Dr.Jordán Ferenc

A 24.hu készített interjút Dr. Jordán Ferenc hálózatkutató ökológussal, aki szerint a szemünk láttára folyik a legnagyobb kihalási hullám, és aki azon dolgozik, hogy a még menthető fajok megmeneküljenek.

Dr. Jordán Ferenc a matematika és a biológia ötvözésével vizsgálja az élővilágot, természetes élőhelyek, táplálékhálózatok és állati csoportok kapcsolati rendszereit kutatja és a biológiai hálózatok olyan kritikusan fontos pontjain álló fajokat keres, melyek védelmével mérsékelhető a földi élővilág összeomlása.

Érdekes, hogy ezek a kulcsfajok a nem feltétlenül azok, amelyekre elsőként gondolnánk. A nagy természetvédelmi kampányok kulcsfigurái, mint a jegesmedve vagy épp az oroszlán nem tartoznak közéjük.

Fotó: Marjai János / 24.hu

Sokkalta fontosabb a szerepe az olyan fajoknak, melyek megteremtik a többiek számára az együttélés lehetőségét, mint például a talajban a giliszta vagy a tengerekben a krill. A szakember szerint ezeket a kulcsfajokat kell elsősorban megvédenünk, mert lehetőséget biztosít az egész rendszer védelmére.

Ennek ellenére minden faj, minden egyes láncszem fontos biológiai szerepet tölt be, és mivel a természetben minden mindennel összefügg, így a sokféleség védelme, a diverzitás fenntartása is nagyon fontos, bármennyire nehéz feladat is ez.

Az ELKH Ökológiai Kutatóközpont Balatoni Limnológiai Intézetének igazgatója a részletes interjúban beszél a munkájához kapcsolódó személyes motivációiról, a Balaton egészségéről, az Atlanti-óceánon feltérképezéséhez kapcsolódó projekt vezetéséről, és arról is, hogy a ma embere szemtanúja a földtörténet minden eddiginél súlyosabbnak tűnő, hatodik nagy kihalási hullámának.

search icon