A globális építőipar mérete és az itt keletkező üvegházhatású gázok nagyban befolyásolják a klímaváltozást, így a környezetbarát technológiáknak fontos szerepük lehet a fenntarthatósági törekvésekben.
2018-ban a cementgyártás a globális széndioxid-kibocsátás 7%-át tette ki, és ez az arányszám sem fog vélhetően csökkenni a következő évtizedekben, hiszen továbbra is a beton a Föld egyik leggyakrabban használt erőforrása. A probléma megoldására szükségessé vált egy olyan technológia, amely megakadályozza, hogy nagy mennyiségű szén-dioxid kerüljön a beton öntése során a légkörbe.
A CO2-infúziós beton azon kívül, hogy megakadályozza a szén-dioxid a légkörbe jutását, erősebb, sőt hajlékony, hajlítható lehet. A Michigani Egyetem kutatói cement helyettesítő anyagokkal igyekeznek csökkenteni a beton karbonlábnyomát, az alternatív kötőanyagok használata még a költségek csökkentése miatt is jól jöhet lehet egy építkezés során.
A hajlítható betonanyag vékonyabb, kevésbé törékeny szerkezetet tesz lehetővé, kevesebb acél megerősítést igényel. Úgy csökkenti a kapcsolódó széndioxid-kibocsátást, hogy az anyag maximalizálja az eltárolható CO2 mennyiségét olyan kisebb részecskék felhasználásával, amelyek könnyen reakcióba lépnek a szén-dioxiddal, és ásvánnyá alakítják azt.
A hajlítható beton felhasználhatóságára sem lehet panasz, hiszen általános épületek, víz, energetikai, vagy akár közlekedési infrastruktúra építésére is alkalmas. Ékes példája a technológiát használtának az Oszakában található 61 emeletes Kitahama-torony illetve Michiganben is alkalmazták már hídépítések során.
(weforum és portfolio.hu)
(fotó: Wikipedia – Kithama torony)