A Science of the Total Environment tudományos lapban megjelent friss tanulmány szerint aggasztó mértékben szennyezik a folyókat a háziállatokon használt fipronil tartalmú kullancs- és bolhairtó szerek. Ha ezek a szerek a folyók vizébe kerülnek, mérgező hatással bírnak a vízi rovarokra, valamint az őket elfogyasztó madarakra és halakra is.
Az Egyesült Királyságban végzett átfogó kutatás során 20 folyóból vettek mintákat, és összes minta 99 százalékában találtak fipronilt, a peszticidek határértéke pedig 38-szorosa volt a megengedettnek. A fipronil néhány éve már betiltották a mezőgazdaságban, így onnan nem kerülhet a folyókba ilyen mennyiségben. Az országban 10 millió kutya és nagyjából 11 millió macska él, melyek közül becslések szerint 80 százalék részesül bolha és kullancs elleni kezelésben.
Arra is fény derült, hogy a fipronil olyan vegyületekké bomlik le, mely a legtöbb rovarra nézve mérgezőbb mint maga a fipronil. A másik hazánkban is elterjedt hatóanyag az imidakloprid, melyből egy közepes méretű kutya kezelésére használt mennyiség 60 millió méhet is el tud pusztítani.
Az említett vegyi anyagok legmagasabb koncentrátumát a brit folyók városi területein mérték, ami bizonyítja, hogy nem a mezőgazdasági területekről érkezik a folyókba . A városi szakaszokon folyamatosan úsztatják és fürdetik a kutyákat, akik ezáltal akaratlanul is szennyezik a vizeket.
Az Egyesült Királyságban jelenleg 66 fipronilt és 21 imidaklopridot tartalmazó állatgyógyászati termék található, nagy részük vény nélkül is hozzáférhető. A legtöbb háziállatot az állatorvosok tanácsa alapján havonta kezelik.
A kutatók most arra kérik az illetékes szerveket, hogy vizsgálják felül és szigorítsák az ilyen típusú készítmények használatát.