
TĂz Ă©ve annak, hogy 2013-ban a kormány megszavazta a Városliget törvĂ©nyt, amely az állam vagyonkezelĂ©sbe adta a parkot. Az azĂłta eltelt idĹ‘ben pĂ©ldátlan kritikus össztűz mellett átfogĂł fejlesztĂ©sek sorát valĂłsĂtotta meg itt a Városliget Zrt., amelyeknek köszönhetĹ‘en a Liget megĂşjult rĂ©szein a korábbi állapotoknál egy minden tekintetben többet Ă©s jobbat nyĂşjtĂł park fogadja az idelátogatĂłkat. A megannyi páratlan Ă©pĂĽlet -Ăşgy mint a Magyar Zene Háza vagy a NĂ©prajzi MĂşzeum- Ă©s modern lĂ©tesĂtmĂ©nyen Ă©pĂtĂ©sĂ©n tĂşl eddig már több mint negyedmilliĂł nĂ©gyzetmĂ©ter zöldfelĂĽlet Ăşjult meg, 72.000 m² burkolt felĂĽletet bontottak el, elĂĽltettek több, mint ötszáz lombos fát Ă©s 130 fenyĹ‘t, közel 70.000 cserjĂ©t Ă©s több mint kĂ©tszázezer Ă©velĹ‘t.
“Ha a tĂz Ă©vvel ezelĹ‘tti állapotra kell visszaemlĂ©keznem, azt kell hogy mondjam, az idĹ‘ vasfoga rendesen belemetszett Budapest egyes számĂş közparkjában. Ide Ă©lĹ‘ ember nem szĂvesen látogatott sötĂ©tedĂ©s után, nem volt biztonságos, nem volt egy Ă©lmĂ©nyt adĂł környezet. A Liget törtĂ©nelme, a rĂ©gmĂşlt kulturális attrakciĂłi, rekreáciĂłs zöldfelĂĽletei gyakorlatilag tĂz Ă©vvel ezelĹ‘tt már nem voltak felismerhetĹ‘k. Az elsĹ‘ Ă©s legfontosabb cĂ©lkitűzĂ©sĂĽnk az volt, hogy a Ligetet a saját törtĂ©nelmi hagyományai mellett ĂşjĂtsuk meg. Tehát megmaradjon egyszerre zöld felĂĽletkĂ©nt, parkkĂ©nt Ă©s rekreáciĂłs terĂĽletkĂ©nt is. Szolgálja ki a környĂ©ken lakĂł igĂ©nyĂ©t, hiszen az hatodik Ă©s hetedik kerĂĽlet egyik legsűrűbben beĂ©pĂtett terĂĽlete találkozik a Városligettel.” – kezdett bele a Liget Projekt törtĂ©netĂ©be Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezĂ©rigazgatĂłja a greendex.hu kĂ©rdĂ©sĂ©re válaszolva.
Fotó: Mohai Balázs
Gyorgyevics a múlt visszaidézése kapcsán hangsúlyozta, a Városliget Zrt. csapata a tervezőasztal mellett állva azt vállalta, hogy új kulturális intézményt csak olyan területen hoz létre, ami korábban is burkolt felület volt.
A vezĂ©rigazgatĂł szerint a projekt legfontosabb önkĂ©ntes cĂ©lkitűzĂ©se, hogy megĂşjulĂł energiákra Ă©pĂtĹ‘, közel zĂ©rĂł emissziĂłs Városligetet hoznak lĂ©tre.
“Ez a hatalmas Ă©pĂĽlet, amiben most ĂĽlĂĽnk, a NĂ©prajzi MĂşzeum vagy a mellettĂĽnk lĂ©vĹ‘ Magyar Zene Háza hűtĂ©s- fűtĂ©sĂ©t talajszondák oldják meg. Káros anyag kibocsátása ezeknek az Ă©pĂĽleteknek gyakorlatilag nincs vagy elhanyagolhatĂł. A környezeti terhelĂ©s minden egyes ilyen intĂ©zmĂ©nynĂ©l a lehetĹ‘sĂ©gekhez Ă©s a tudomány jelenlegi állásához kĂ©pest abszolĂşt minimalizálva lett. Akkor mĂ©g nem is sejtettĂĽk, hogy ez nem csak marketing Ă©rtĂ©kkel bĂr, nem csak egy tudatos felelĹ‘ssĂ©gvállalás, hanem kimutathatĂł anyagi elĹ‘nyt is hoz, ugyanis az energiaárak elszabadulását követĹ‘en ezek az intĂ©zmĂ©nyek igen komoly haszonĂ©lvezĹ‘i lettek annak, hogy kevesebb import energiára szorultak.”
A Városliget kĂĽlönlegessĂ©ge, hogy igen gazdag flĂłrával Ă©s faunával bĂr, amelyet a látogatĂłk több helyszĂnen zavartalan, megĂşjult környezetben tudnak tanulmányozni.
“A Liget számos attrakciója kifejezetten azt támogatja, hogy az itteni gazdag diverzitást be tudjuk mutatni. Ebből talán a legikonikusabb az ismét régi fényében tündöklő Kis Botanikus Kert, amelyet Mőcsényi Mihályról, a tájrendezés magyarországi oktatásának megteremtőjéről neveztünk el. Itt több száz különböző növény és növénytársulás él, köztük olyanok is, amelyek nemcsak a Liget egyéb területein, hanem a közparkokban jellemzően nem megtalálhatóak. Számos program szerveződik eköré, hiszen mi magunk is igyekszünk szemléltetni, milyen gazdag élővilága van egy városi parknak, a Városligetnek, legyen szó akár a madárbarát tanösvényről, vagy a növénykülönlegességek világáról.”- összegzi Gyorgyevics Benedek.
FotĂł: Liget Budapest Projekt
A megújul Városligetbe számos intézmény költözött be, ilyen például a Néprajzi Múzeum, amely a Kossuth- térről jött vissza. A greendex.hu a Városliget Zrt vezérigazgatójával arról is szót ejtett, hogy a fenntartható, környezettudatos gondolkodás hogyan jelenik meg a Liget mindennapi életében?
“Érdekes kĂ©rdĂ©s, mivel azt látjuk, hogy azok a kollĂ©gák, akik egy olyan világszĂnvonalĂş Ăşj Ă©pĂĽletbe lĂ©pnek be, ahol a fenntarthatĂłság, a környezettudatos működĂ©s, az energiagazdálkodás hatĂ©konysága fontos tĂ©ma, maguk is megváltoznak ebben a megĂşjult Ă©pĂtĂ©szeti minĹ‘sĂ©gben. EgĂ©szen biztos vagyok benne, hogy nemcsak a kollĂ©gák, hanem a látogatĂłk is máshogy viselkednek, mint egy lepukkant, felĂşjĂtásra várĂł Ă©pĂĽletben. Mindenki egy kicsit egyenesebb gerinccel sĂ©tál, mindenki számára egy kicsit világosabb, hogy mik azok a termĂ©szetes Ă©s Ă©sszerű egyĂĽttĂ©lĂ©si normák, amik szĂĽksĂ©gesek ahhoz, hogy ezek az intĂ©zmĂ©nyek is fenntarthatĂł mĂłdon folyamatosan ĂĽzemeltethetĹ‘ek legyenek. A legegyszerűbb pĂ©lda a szelektĂv hulladĂ©kgyűjtĂ©s. Pontosan látjunk mi is, hogy egy rĂ©gi intĂ©zmĂ©nyekben ezzel nem feltĂ©tlenĂĽl foglalkoznak, ám a Városligetben sokkal kevĂ©sbĂ© kĂĽzdĂĽnk ezzel a kĂ©rdĂ©skörrel. A ligethasználĂłk sokkal tudatosabbak egy magas szĂnvonalĂş környezetben. Szerintem magának a Liget Projektnek a lĂ©trehozatala, Ă©s az alapvetĂ©se, hogy a zöldterĂĽlet megĂşjĂtását egyĂĽtt kĂ©pzeli el az intĂ©zmĂ©nyi hálĂł megĂşjĂtásával, ez önmagában egy edukatĂv gondolat. ”
A városrĂ©sz megĂşjĂtásárĂłl, zöldĂtĂ©sĂ©rĹ‘l szĂłlĂł törekvĂ©s legfontosabb mĂ©rföldköve az autĂłk kiűzĂ©se a terĂĽletrĹ‘l, amely a már emlĂtett Felvonulás tĂ©ri ingyen parkolĂł megszĂĽntetĂ©sĂ©vel ugyan elkezdĹ‘dött, de mĂ©g fontos lĂ©pĂ©sek vannak hátra ez ĂĽgyben. “A KĂłs Károly sĂ©tány lezárása a következĹ‘ lĂ©pĂ©s, amihez számos környĂ©kbeli közlekedĂ©sfejlesztĂ©st kell mĂ©g eszközölni. ElsĹ‘sorban a ’70-es Ă©vek kezdetĂ©nek Ĺ‘sbűnĂ©t kell megszĂĽntetni, miszerint Kelet-Magyarország egyik legjelentĹ‘sebb autĂłs ĂĽtĹ‘erĂ©t, az M3-as autĂłpályát ráengedtĂ©k a Városligetre, szĂĽksĂ©gtelenĂĽl. Nyilván egy szerzett jogot, egy szokást már sokkal nehezebb megszĂĽntetni, azonban látjuk azokat a közlekedĂ©sfejlesztĂ©si elemeket, amelyek elĹ‘revetĂthetik egy integráns Városliget kĂ©pĂ©t, ezáltal ismĂ©t vissza lehet adni a parkhasználĂłknak a teljes terĂĽletet, Ă©s nem fogja kettĂ©vágni egy autĂłpálya.” – zárja gondolatait Gyorgyevics Benedek.
A tĂz esztendĹ‘ Liget Budapest Projekt legfontosabb felĂĽgyelĹ‘je, aki a rengeteg kĂĽzdelem ellenĂ©re a korszakalkotĂł kezdemĂ©nyezĂ©s ĂĽtĹ‘erĂ©n tartotta rendĂĽletlenĂĽl az ujját, vitathatatlanul Baán LászlĂł. A projekt miniszteri biztosa a greendex.hu-nak Ăşgy fogalmazott, hogy annak idejĂ©n szemĂ©lyesen egy nagyon nehĂ©z vállalást tett, miszerint a Liget minden nĂ©gyzetmĂ©tere jobb lesz, mint korábban. Baán Ăşgy gondolja, hogy Ăłriási hangsĂşlyt kap a XXI. században a kultĂşra, a fenntarthatĂłság, a zöld gondolkodás egyĂĽttĂ©lĂ©se, de szerinte ez Ăgy helyes.
Fotó: Mohai Balázs
“Ez nem volt egy Ăłriási vállalás, ugyanis kevesen emlĂ©keznek rá, de tĂz Ă©vvel ezelĹ‘tt számtalan olyan hatalmas, a Liget testĂ©bĹ‘l kihasĂtott, burkolt felĂĽlet volt, amely vagy használaton kĂvĂĽl volt, vagy pedig olyan funkciĂłkat láttak el, amelyek nem egy közparkba valĂłk. EbbĹ‘l talán a legikonikusabb maga az egykori Felvonulási tĂ©r, ahol nem oly rĂ©g mĂ©g ezerötszáz- kĂ©tezer autĂł parkolt az ország legnagyobb ingyenes P+R-jekĂ©nt a törtĂ©nelmi városmag közvetlen közelĂ©be. Ezen a terĂĽleten jelentĹ‘s felĂĽleteket tudtunk visszaadni a termĂ©szetnek, mĂ©g azokon a rĂ©szeken is, ahol valamilyen beavatkozás törtĂ©nt, pĂ©ldául a nyolcszáz állomásos mĂşzeumi mĂ©lygarázs tetejĂ©t is egy ĂĽltetett ökoszisztĂ©makĂ©nt tudtuk megĂşjĂtani, de elĂ©g ránĂ©zni Budapest egyik legĂşjabb Ă©s legnagyobb attrakciĂłjára a NĂ©prajzi MĂşzeumnak a szabadon bejárhatĂł tetĹ‘kertjĂ©re, ami szintĂ©n zöldet Ă©s rekreáciĂłs teret csempĂ©sz vissza ide, a Városligetbe. Nemcsak Magyarországon, hanem a világon is rendkĂvĂĽl kevĂ©s ilyen kezdemĂ©nyezĂ©s van, mint ez a ferde tetĹ‘, ami egĂ©sz Ă©vben egy olyan ökoszisztĂ©makĂ©nt működik, ahol a növĂ©ny Ă©s a növĂ©nytársulások vannak a fĂłkuszpontban.”
“Van egy erĹ‘s erĹ‘s nyomás a ma emberĂ©n, miszerint a bolygĂłt meg kell vĂ©deni, tehát felĂ©rtĂ©kelĹ‘dnek a termĂ©szeti környezetnek az Ă©rtĂ©kei, annak a megĹ‘rzĂ©se. A pályázat kiĂrásánál szerettĂĽk volna azt, hogy a százesztendĹ‘s park erĹ‘s kulturális, rekreáciĂłs intĂ©zmĂ©nyi szövete Ă©s a termĂ©szet között szövĹ‘dött harmĂłnia nem hogy megmaradjon, hanem erĹ‘södjön. A megvalĂłsult tervek visszaigazolják ezt a gondolatiságot, elĂ©g csak a NĂ©prajzi MĂşzeum kĂ©t egymásba futĂł domboldalára, a Zene Háza átlátszĂł ĂĽvegfalaira, pillantani, vagy rácsodálkozni arra , ahogy az egĂ©sz Ă©pĂĽlet magába öleli a fákat.”
BorĂtĂłkĂ©p: Liget Budapest Projekt