A pálmaolaj újabb sötét oldala
A pálmaolaj újabb sötét oldala

A pálmaolaj-termelés a dél-kelet-ázsiai esőerdők egyik legnagyobb ellensége, mert az ültetvények miatt nagy ütemben irtják az erdőket. Ráadásul nem csak a természetet, az embereket is kizsákmányolják a termelők.

A legtöbb bolti édességben és a kozmetikumok zömében is megtalálható, mellettük pedig további termékek széles palettája tartalmazza a pálmaolajat. Az anyag előállítása olcsó, a tulajdonságai pedig széleskörű felhasználást tesznek lehetővé. Ennek azonban komoly ára van.

Azon túl, hogy a Föld termőterületeinek 10%-án olajpálmát termesztenek, számos állatfajt is a kihalás szélére sodornak az új ültetvények telepítéséhez szükséges erdőirtások. Közülük talán a legismertebbek az orangutánok.

Miközben pedig Indonéziában és Malajziában napi 20 hektár esőerdőt irtanak ki az új ültetvények miatt, a termelők gyerekmunkásokat is használnak a még nagyobb profit miatt.

Az euronews számolt be az AP interjújáról az egyik ilyen gyerekmunkással, az indonéz Imával. Ebben a kisfiú arról számolt be, hogy tíz évesen vették ki az iskolából és az azóta eltelt öt évben kemény fizikai munkára kényszerítették.

A lehullott pálmamagokat gyűjtöttem, amikor megcsípett egy skorpió. Megkérdeztem anyámat, hogy mikor mehetek vissza az iskolába, de ő azt válaszolta: nincs több iskola, dolgoznod kell. Szomorú vagyok és reménytelen.

-mondta Ima

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon