A ruhagyártók jelentős környezeti kockázatot jelentenek
A ruhagyártók jelentős környezeti kockázatot jelentenek

A Greenpeace egy jelentésében azt állítja, hogy a Shein több terméke is megsérti az EU vegyi anyagokra vonatkozó előírásait. A SHEIN gyorsdivat-óriás által értékesített ruhák ugyanis veszélyes vegyi anyagokat tartalmaznak, amelyek megsértik az uniós előírásokat, állítják a környezetvédelmi aktivisták.

A Shein a világ legnagyobb, kizárólag online működő kiskereskedője, amely naponta 35 000 és 100 000 új ruhadarabot gyárt. Ezek az olcsó ruhák azonban mérgezőek lehetnek, figyelmeztet a Greenpeace németországi szervezete. A jelentés szerint ezek a vegyi anyagok veszélyeztetik a fogyasztók és az ökoszisztémák egészségét.

A Greenpeace Németország megállapításai azt mutatják, hogy a veszélyes vegyi anyagok használata a SHEIN üzleti modelljének alapját képezi

– figyelmeztetett Viola Wohlgemuth, a Greenpeace NĂ©metország toxikolĂłgiai Ă©s körforgásos gazdaságĂ©rt felelĹ‘s kampányfelelĹ‘se.

A jelentés szerint nagyon magas volt a ftalátok szintje a cipőkben és a formaldehid szintje egy kislány ruhájában. Öt termék 100 százalékkal vagy annál is nagyobb mértékben túllépte a határértékeket.

Az ellátási lánc során a levegőbe és a szennyvízbe kerülő vegyi anyagok az emberi és ökoszisztéma egészségét is veszélyeztetik. Emellett megakadályozzák a ruhák megfelelő újrahasznosítását is, hozzájárulva ezzel a hatalmas globális divathulladék-problémához.

Az EU szigorú határértékeket állapított meg a ruhákban lévő vegyi anyagok koncentrációjára vonatkozóan, ez az úgynevezett REACH-szabályozás. A fast-fashion cégek egyébként is rendkívül nagy ökológiai lábnyomot hagynak. Ezek divatcégek arra ösztönzik a fogyasztókat, hogy alacsony áron vásárolják meg az új darabokat, azonban a környezeti költségek hatalmasak lehetnek.

A divatipar felelős a szén-dioxid-kibocsátás több mint 10 százalékáért, és évente körülbelül 100 millió tonna olajat fogyaszt. Minden másodpercben egy kamionnyi textil a szeméttelepen végzi vagy elégetik. A poliészter előállítása, amely sok márkás ruházat alapanyaga, nagyon szén-dioxid-intenzív folyamat. A szén-dioxid-mentesítés sürgős szükségessége ellenére azonban az olcsó cikkek iránti kereslet nem csökken. Az átlagfogyasztó az új ruhák 60 százalékát még abban az évben kidobja, amikor megvásárolta őket. A fast-fashion lineáris üzleti modellje alapjában véve teljesen összeegyeztethetetlen egy éghajlatbarát jövővel, de az ultragyors divat megjelenése tovább gyorsítja az éghajlati és környezeti katasztrófát.

(forrás: euronews.com/green)

search icon