A tengerszint emelkedése az éghajlatváltozás egyik legsúlyosabb következménye, amint arra a COP26 csúcstalálkozón a szigetországok vezetői nemrégiben felhívták a figyelmet.
A tengerszint emelkedésének globális mérése elengedhetetlen a partvidékek és az alacsonyan fekvő területek védelmére irányuló stratégiák kidolgozásához. A tengerfelszín magasságában mutatkozó apró különbségek mérése az űrből nem könnyű feladat – de a Copernicus Sentinel-6 műhold pontosan ezt teszi. Egy év tesztelés után most már a világ legpontosabb adatait szolgáltatja a tengerszint emelkedéséről.
A 2020. november 21-én induló Copernicus Sentinel-6 a legújabb radaros magasságmérési technológiát használja, hogy továbbfejlessze a tengerfelszín magasságának hosszú távú mérését, amelyet 1992-ben a francia-amerikai Topex-Poseidon műhold kezdett el, és amelyet a Jason műholdsorozat követett.
Mivel a tengerszint-emelkedés nyomon követésének fontossága az egész világon kiemelt helyen szerepel, számos szervezet vett részt abban, hogy a Copernicus Sentinel-6 a tengerfelszín magasságának mérését minden eddiginél nagyobb pontossággal tudja végezni.
Forrás (enn.com)