Egy friss kutatás szerint a járvány, illetve az egyre több megújuló energiaforrás miatt tavaly csökkent a légszennyezés Európában. Ennek köszönhetően a kontinensen 38 ezerrel kevesebben haltak meg a szennyezett levegő miatt.
Centre for Resarch on Energy and Clean Air kutatásából az is kiderült, hogy 2020-ban a nitrogén-dioxid levegőben található átlagos mennyisége 14%-al, míg a szállóporé 7%-al csökkent.
A légszennyezés csökkenése miatt az elkerült halálesetek mellett 17 ezerrel kevesebb gyerek lett asztmás és 4 700-zal csökkent a koraszülések száma is. Úgy tűnik tehát, hogy a legkisebb kibocsátáscsökkentésnek is komoly eredményei lehetnek.
A kibocsátás visszafogásában egyre nagyobb szerepet játszik az, hogy a megújulók előretörése miatt kevesebb olyan energiát használunk, melyet szénerőművekben állítanak elő, továbbá az is, hogy a járvány miatt a közlekedés is visszaesett, kevesebb üzemanyag fogyott.
A szállópor mennyisége egyébként Szerbia után épp hazánkban esett a legnagyobb mértékben, de a kontinens nagyvárosait tekintve Rómában, Párizsban, Zágrábban, Athénban, Lisszabonban és Varsóban javult leginkább a levegő.
A kibocsátás további visszafogása azért is kulcsfontosságú lehet, mert Európában évente még most is több tízezren halnak meg a légszennyezés következtében, az EU-ban pedig átlagosan 8 hónappal rövidül az emberek élettartama a rossz levegő miatt.
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
(telex)