A hitelek a modern gazdaságok egyik legfontosabb elemekĂ©nt a klĂmaváltozás elleni kĂĽzdelemben fontos szerepet tölthetnek be. A bankok azonban a hitelezĂ©si portfĂłliĂłjukon keresztĂĽl 700-szor annyi károsanyag-kibocsátást eredmĂ©nyeznek, mint a saját működĂ©sĂĽkkel. A radiocafĂ©n futĂł Fintech Világa – Zöld PĂ©nzĂĽgyi Percek legĂşjabb rĂ©szĂ©ben Qayum Dániel Ă©s SiklĂłs Bence, a Peak tanácsadĂłi, valamint Nyul Zsuzsa műsorvezetĹ‘ a zöld hitelezĂ©sben rejlĹ‘ lehetĹ‘sĂ©geket vizsgálták meg.
Mi az a zöld hitelezés és eddig miért nem lendült fel?
A zöld hitel egy olyan pĂ©nzĂĽgyi termĂ©k, amelyet azon projektek finanszĂrozására szánnak, amelyek pozitĂv hatással vannak a környezetre. Ezek a projektek általában olyan terĂĽleteket Ă©rintenek, mint a megĂşjulĂł energia, az energiahatĂ©konyság vagy a fenntarthatĂł mezĹ‘gazdaság.
A zöld hitelezĂ©s viszont eddig nem lendĂĽlt fel a várhatĂł mĂ©rtĂ©kben, mivel a pĂ©nzintĂ©zetek többsĂ©ge továbbra is hatalmas összegeket folyĂłsĂt pĂ©ldául fosszilis energiahordozĂłkat kitermelĹ‘ vállalatoknak. Ebben azonban nincs semmi meglepĹ‘. A hitelek a bankok profitjának legstabilabb forrását jelentik Ă©s sajnos jelenleg nem Ă©rnĂ© meg nekik teljesen felhagyni a környezetkárosĂtĂł szektoroknak valĂł hitelezĂ©ssel, hiszen ebben hatalmas pĂ©nz van. A JPMorgan pĂ©ldául 2016 Ă©s 2021 között majdnem 400 milliárd dollár finanszĂrozást nyĂşjtott ilyen cĂ©geknek.
Mit lehet tenni?
A problĂ©ma megoldásában a katalizátor a szigorĂşbb szabályozás lenne, amelynek fontos eleme, hogy kötelezĹ‘vĂ© váljon a hitelezĂ©si portfĂłliĂł karbonlábnyomának folyamatos csökkentĂ©se Ă©s az errĹ‘l valĂł rĂ©szletes beszámolĂł. Továbbá amellett, hogy kevesebb pĂ©nz kerĂĽl a káros tevĂ©kenysĂ©geket vĂ©gzĹ‘ vállalatokhoz, egyre több forrással kĂ©ne támogatni a klĂmapozitĂv kezdemĂ©nyezĂ©seket. Folyamatosan jelennek meg pĂ©ldául olyan zöld hitelek, amelyeket a lakossági, vagy vállalati ĂĽgyfelek elektromos autĂłk, vagy napelemek vásárlására fordĂthatnak.
Az Ă©rettebb kĂmatechnolĂłgiai startupok szintĂ©n támogatást Ă©rdemelnek, fĂĽggetlenĂĽl attĂłl, hogy a klĂmaváltozás lekĂĽzdĂ©sĂ©ben (pl. CO2 megkötĹ‘ Ă©s tárolĂł technolĂłgiák, megĂşjulĂł energiák), vagy az ahhoz valĂł alkalmazkodásban (pl. szárazságtűrĹ‘ növĂ©nyek, árvĂzvĂ©delmi rendszerek, energiahatĂ©kony technolĂłgiák) segĂtenek. Nyilván a korai fázisban lĂ©vĹ‘ innovatĂv cĂ©gek elsĹ‘sorban a kockázati tĹ‘kealapokra számĂthatnak, fontos azonban, hogy kĂ©sĹ‘bb a már bizonyĂtott cĂ©gek is Ă©lvezhessĂ©k a pĂ©nzintĂ©zetek támogatását.
A zöld hitelezés fellendüléséből a bankok is nagyot profitálhatnak
Azok, akik gyorsan reagálnak Ă©s a megfelelĹ‘ szakmai alapokra Ă©pĂtik a zöld finanszĂrozási stratĂ©giájukat, Ă©lharcosai lehetnek a gazdaság zöld transzformáciĂłjának. Fontos szerepĂĽk lesz a jövĹ‘ben az egyre nagyobb szerepet betöltĹ‘ szektorok támogatásában, ezáltal megĹ‘rizhetik erĹ‘s piaci pozĂciĂłjukat.
A progresszĂv bankok emellett kisebb esĂ©llyel kerĂĽlnek konfliktusba a zöld átállást sĂĽrgetĹ‘ szabályozĂłkkal, hiszen idĹ‘ben reagálnak az Ăşj követelmĂ©nyekre. Ráadásul kifelĂ© is nagyon erĹ‘s az az ĂĽzenet, ha egy pĂ©nzintĂ©zet maga is egy Ă©sszerű, haladĂł felfogásĂş szabályozás mellett kampányol. Nagyobb esĂ©llyel lesz nĂ©pszerű opciĂł a klĂmatudatos Ă©s környezetvĂ©dĹ‘ ĂĽgyfelek körĂ©ben egy olyan bank, amely nagy figyelmet szentel ezeknek a kihĂvásoknak.
Éppen ezĂ©rt a megfelelĹ‘ pillanatot kell megtalálni, amikor ezzel az átállással már több elĹ‘ny jár, mint hátrány. Ma mĂ©g a többsĂ©g azt tapasztalja, hogy akkora biznisz az olajcĂ©geknek Ă©s társaiknak valĂł hitelezĂ©s, hogy nem Ă©rdemes elmozdulni innen, mert azzal feldobják a labdát a versenytársaknak. De ez nem lesz mindig Ăgy, az pedig a szabályozĂłk felelĹ‘ssĂ©ge is, hogy elĹ‘rehozzák a változást. (fintech.hu)