Az Országos Polgárőr Szövetség frissen alakult Kutyás Szolgálati és Állatvédelmi Tagozata a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány támogatásával állatvédelmi szakemberekből álló szakértői testületet állít fel.
Az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) és a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány március 29-én kötött megállapodása értelmében az országos lefedettségű, mintegy 66.000 tagot számláló polgárőrség is részt vesz a megelőzésben, valamint segít felderíteni azokat az eseteket, ahol nem érvényesül a felelős állattartás, illetve fennáll az állatkínzás gyanúja. Az Alapítvány vállalta, hogy a rendelkezésére álló eszközökkel segíti a polgárőr egyesületek állatvédelmi tevékenységét, oktatási anyagokat készít, és oktatási programlehetőséget biztosít a polgárőr szervezetek számára. A gyakorlati megvalósítás érdekében az OPSZ elnöksége Túrós András elnök vezetésével 2023. június 16-án ünnepélyes keretek között létrehozta a Kutyás Szolgálati és Állatvédelmi Tagozatot, majd az együttműködés újabb lépéseként – jellemzően állatvédelmi szakjogászokból és szakállatorvosokból álló – Állatvédelmi Szakértői Testület alapítására került sor.
Egyik elsődleges cél egy olyan szakmai oktatási anyag elkészítése, amelynek a felhasználásával elkezdődhet a kijelölt vármegyei polgárőr kapcsolattartók oktatása, majd a kapcsolattartók segítségével a helyi polgárőrök érzékenyítése és edukálása. A szakemberek feladata emellett jogi- és állatorvosi szakértői támogatás nyújtása is lesz, amelynek a birtokában a polgárőrök hathatósan segíthetik – az állatvédelemmel kapcsolatos incidensek megelőzése és a bekövetkezett események észlelése tekintetében – az illetékességgel és hatáskörrel rendelkező hatóságok munkájához.
A Tagozat létrehozását és a Szakértői Testület megalakulását többek között Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv kidolgozásáért és végrehajtásáért felelős kormánybiztos is üdvözölte. Hangsúlyozta: kezd beérni a gyümölcse annak a munkának, amelyet több éve a civilekkel és a szakemberekkel együtt kezdtek meg. Ennek a munkának az egyik eredménye a Testület létrejötte. Elmondta, az állatokat bántalmazókkal szemben zéró toleranciát mutatnak: a több mint 260 ezer állampolgár által kitöltött kérdőívre adott válaszokból is egyértelmű volt, hogy a lakosság részéről is nagy igény mutatkozik az állatkínzókkal szembeni következetes fellépésre. A munka következő állomása volt, hogy szigorították a Büntető Törvénykönyv egyes állatvédelmi tárgyú rendelkezéseit 2021 év végén. Kiemelte, a polgárőr egyesületek eddig is nagy szerepet vállaltak a bűnmegelőzésben és bűnfelderítésben, azonban tevékenységüket immáron a Testület szakértői gárdája is támogatni és segíteni fogja. Nincs hazánkban még egy olyan nagy lefedettségű szervezet-rendszer amely olyan szoros mindennapi kapcsolatban áll a lakossággal, mint a polgárőrség, ezért mindent meg fognak adni ahhoz, hogy állatvédelmi feladataikat a legmagasabb színvonalon láthassák el.
Vetter Szilvia, a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány elnöke elmondta: az állatvédelemben nincs csodafegyver vagy varázspálca, csak kemény és kitartó munkával, építkezve lehet eredményeket elérni. Szimbolikus, hogy a 2023 februárjában bejegyzett Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány első együttműködési megállapodását az Országos Polgárőr Szövetséggel kötötte. Az esemény szerencsésen egybeesett azzal, hogy az Állatorvostudományi Egyetemen (ÁTE) a tavalyi évben elindult az állatvédelmi szakállatorvosok képzése, az ÁTE és a Miskolci Egyetem együttműködésében pedig idén júniusban végzett az első állatvédelmi szakjogász évfolyam: ők képezik döntő részben az újonnan megalakult Állatvédelmi Szakértői Testületet. Az Alapítvány még idén elindítja Állatvédelmi Kompetencia Programját, amelynek fő célja, hogy az állatvédelemben eljáró szereplők – így a polgárőrség is – hiteles, hatályos és gyakorlati jellegű információkhoz jussanak az állatvédelem területén, javítva az eljárások gördülékenységét, és végső soron fejlessze az állatvédelmet Magyarországon.
Molnár Zoltán, az OPSZ újonnan alakult Kutyás Szolgálati és Állatvédelmi Tagozatának elnöke kiemelte: a polgárőrök a saját működési területeiken teljesített közterületi szolgálataik során és azon kívül mindig is érzékenyek voltak az állatokkal kapcsolatos bánásmódra, hiszen egy olyan polgári rétegről beszélünk, akikben erős a társadalmi kötelék, a szabálykövetés és a segíteni- és tenni akarás. A jelenleg kialakítás alatt álló országos struktúra alapját a Tatabányai Polgárőr Egyesület és más polgárőr egyesületek jó gyakorlatai adják: a legfontosabb feladat az eljárások egységesítése, amely kiegészítve a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány és a tanácsadó testület szakértelmével az állatvédelmi ügyek minden korábbinál hatékonyabb intézését vetítik előre.
Frigyer László, jogász, a Kutyás Szolgálati és Állatvédelmi Tagozat általános elnökhelyettese kiemelte, hogy a 66.000 polgárőr a szolgálatai során olyan észlelési, jelzési és segítségi rendszert tud biztosítani, amelyet jelenleg egyetlen más hatóság sem az országban. Az OPSZ mindig is nagy hangsúlyt fektetett a polgárok környezetének a védelmére, hiszen a polgárőrségről szóló törvény lefekteti, hogy a környezetük biztonságáért felelősséget érző állampolgárok számára a polgárőrség cselekvési lehetőséget nyújt, és a jogszabály nevesíti is az állatvédelmet, mint kiegészítő feladatot. Mindezek mellett a Tagozat és a Testület legfontosabb jövőbemutató teendője a megelőzés és a fiatal generáció érzékenyítése, valamint a felelős állattartásra történő nevelése.