Idén ötödik alkalommal, kibővített tartalommal és újabb lehetőséggel hirdeti meg az Állatvédő és Állatbarát címek elnyerését célzó pályázatát az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Jogi, Elemző és Módszertani Központja és az „Állatvédelem gyerekeknek” FB oldal szerkesztőbizottsága az oktatási és gyermekvédelmi intézmények számára. Az óvodák és általános iskolák már Örökös Állatbarát címre is pályázhatnak.
Az előző pályázatok sikerét mutatja, hogy 2024-ben már 492 oktatási és gyermekvédelmi intézmény viselheti egy éven keresztül az „Állatbarát” címet.
A 2025-ös pályázatban elnyerhető címek:
- „Állatbarát Bölcsőde” és „Év Állatvédő Bölcsődéje 2025”
- „Állatbarát Óvoda”, „Örökös Állatbarát Óvoda” és „Év Állatvédő Óvodája 2025”
- „Állatbarát Általános Iskola”, „Örökös Állatbarát Általános Iskola” és „Év Állatvédő Általános Iskolája 2025”
- „Állatbarát Középiskola” és „Év Állatvédő Középiskolája 2025”
- „Állatbarát Gyógypedagógiai Intézmény” és „Év Állatvédő Gyógypedagógiai Intézménye 2025”
- „Állatbarát Gyermekotthon” és „Év Állatvédő Gyermekotthona 2025”
A pályázatra olyan magyarországi és határon túli magyar intézmények jelentkezését várják, amelyek kiemelkedően sokat tesznek az állatvédelemért, és törekednek arra, hogy beépítsék a felelős állattartást a nevelésbe, változatos és kreatív programok segítségével. A részletes pályázati feltételek az Állatvédelem gyerekeknek linkre kattintva érhetőek el. A pályázatokat 2025. április 30-ig várják a szervezők.
A beérkezett munkákat egy állatvédelmi és pedagógus szakemberekből álló zsűri bírálja el. A pályázatok nyertesei a díjakat és okleveleket – immár hagyományosan – az Állatorvostudományi Egyetemen megrendezendő ünnepségen vehetik át Prof. Dr. Sótonyi Péter rektortól.
Dr. Vetter Szilvia PhD., az Állatorvostudományi Egyetem Állatvédelmi Központjának vezetője kiemelte, hogy az állatokkal való tiszteletteljes bánásmód az emberi etika és társadalmi felelősség alapja. A fenntartható állatvédelem olyan megközelítés, amely az állatok jóllétét, a természetvédelem szempontjait és az emberi közösségek érdekeit egyaránt figyelembe veszi. Az állatvédelmi oktatás célja az empátia és megértés fejlesztése, az állatkínzás megelőzése, valamint a természet megóvása, amely az élővilág sokféleségének fenntartásához és egyensúlyához nélkülözhetetlen.
Dr. Koska Hedvig, az Állatvédelem gyerekeknek főszerkesztője hangsúlyozta, hogy az állatvédelem-pedagógia beemelése a közoktatásba különösen fontos, hiszen a következő generáció értékrendje és felelősségtudata már a mai iskolapadokban és csoportszobáiban formálódik. Az állatvédelem-pedagógia célja túlmutat a tudományos ismeretek átadásán; a diákok erkölcsi, etikai fejlődését és empátiáját is erősíti, továbbá hozzájárulhat ahhoz, hogy a fiatalok érzékenyebbé váljanak az állatok iránt, és képesek legyenek a felelős gondoskodás szemléletével viszonyulni hozzájuk.
Fotó: Canva