Az Oregoni Egyetem kutatása során négy évig vizsgálták, hogy milyen hatással van a természetre, ha a nagy távvezetékek alatt természetes körülményeket teremtenek.
Mindenki által ismert kép, ahogy a távvezetékek szabdalják a tájat: alattuk kivágják a fákat, és a füvön kívül nem engednek másmilyen növényzetet megtelepedni. Egy új kutatás szerint azonban ez nagy hiba, mert akár az élőhelyek összekapcsolásában is nagy szerepe lehet a tornyok alatti területeknek.
A kutatók Dél-Spanyolországban végezték megfigyeléseiket, mely során őshonos cserjéket és más növényeket ültettek négy, közel 100 négyzetméter alapterületű torony alá. A vizsgálatok során arra jutottak, hogy a kérdéses helyeken jelentősen növekedett a biodiverzitás és a populációk mérete.
Az emberi tevékenység miatt töredezetté váló tájak nagymértékben szűkítik az állatok mozgásterét, így a biodiverzitás megőrzéséhez nagyon fontos újra összekapcsolni az élőhelyeket.
—Virginia Morandini, a tanulmány egyik szerzője
Az ilyen megoldások azért lehetnek fontosak, mert így az emberi infrastruktúra veszélyeztetése nélkül tudunk élőhelyeket visszajuttatni a természet számára.
Ezek segíthetnek a széttöredezett, mozaikos élőhelyek és populációk összekapcsolásában, ezzel az állatok éghajlatváltozáshoz szükséges adaptációját is segítve, hiszen ahogy Morandini kifejti, az állatok leggyakrabban az élőhelyük határainak kitolásával, vándorlással próbálnak alkalmazkodni a klímaváltozáshoz.
(enn)