Az Éghajlatváltozással Foglalkozó Európai Tudományos Tanácsadó Testület (ESABCC) közzétette 110 oldalas ajánlását az Európai Unió 2040-es klímacéljaira, valamint a 2030-2050-es időszak karbon költségvetésére vonatkozóan – közölte a Másfélfok. A portál szerint az ajánlás meghatározó lesz politikai szempontból is, hisz a Bizottság ez alapján dolgozza ki a javaslatát, amit aztán tárgyal majd a Parlament és a Tanács.
Mint írták, a tudományos eredményekre alapozó ajánlás egyebek mellett 3 szempontot tartott szem előtt:
- A célok legyenek összhangban az uniós Klímatörvénnyel és a Párizsi Megállapodással, azaz az EU 2050-re váljon klímasemlegessé, tehát nem bocsát ki több üvegházgázt, mint amennyit ne tudna természetes vagy technológiai nyelőkkel ellensúlyozni
- a javaslat megvalósítható legyen
- és igazságos.
A kiindulási pont az EU karbon költségvetése, ami a 2030-2050-es időszakra 11-14 Gt szén-dioxid ekvivalens kibocsátást engedélyez, amivel (akár időszakos túllövés mellett, de) tartható a 1,5 Celsius-fokos globális klímacél. Ahhoz, hogy az EU ezen kibocsátási keretek között maradjon, 2040-ig 90-95%-kal kell csökkentenie kibocsátásait az 1990-es bázisévhez képest. Ha ez nem történik meg, úgy a 2050-es klímasemlegesség elérhetetlen, és tovább sodródunk egy rendkívül veszélyes éghajlati jövő felé. A 2030-as célok, a legalább 55%-os kibocsátás-csökkentés (Fit for 55) megvalósítása szintén elengedhetetlen, hogy legyen egyáltalán mire építenünk. Ha ez nem történik meg, úgy válik egyre nehezebbé és egyben társadalmilag igazságtalanná az átmenet a klímasemleges Európa felé.
A Másfélfok cikke bővebben itt olvasható.