Az Európai Parlament történelmi jelentőségű állásfoglalást fogadott el az állatkísérletek fokozatos megszüntetéséről. Az állásfoglalás felszólítja az Európai Bizottságot, hogy indítson cselekvési tervet az állatkísérletek megszüntetésére.

A Humane Society International szervezet szerint jelenleg évente mintegy 10 millió állatot használnak fel invazív kísérletekhez az EU laboratóriumaiban. A kutatók majmokon, kutyákon, macskákon, nyulakon, patkányokon és egereken végeznek kísérleteket.

A szavazás szinte egyhangú volt: 667 szavaztak 4 ellenében az állatkísérletek elleni állásfoglalás mellett. Az állásfoglalásra irányuló indítvány célja, hogy prioritásként kezeljék az állatok felhasználását mellőző tudományos módszerek felé való elmozdulást, többek között a kutatás, a hatósági tesztelés és az oktatás területén. Emellett az állatmentes kutatások finanszírozásának növelését is szorgalmazza.

A jelentős döntést a People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) többéves lobbitevékenysége előzte meg, a nonprofit szervezet szerint világszerte 6,5 millió támogatója van. A lobbizás részeként a PETA az Európai Parlament képviselőinek bemutatta a kutatás korszerűsítéséről szóló megállapodást.

Az PETA kiemelte, hogy az állatokon végzett kísérletek nem jelzik előre megbízhatóan az emberi reakciókat. A Kortárs Tudományos Központ (CCS) szerint például az állatkísérleteken áteső gyógyszerek és vakcinák több mint 90 százaléka megbukik az emberi klinikai vizsgálatok során. Ezért a kutatók más módszereket fejlesztettek ki, többek között laboratóriumban növesztett emberi szerveket, virtuális embereket, emberi chipmodelleket sőt mesterséges intelligenciát és élő emberi szövetek 3D nyomtatását is használják a tesztekben. Ezek a módszerek ígéretesek, mivel az emberi biológián alapulnak, emellett gyorsabban és olcsóbban is bevezethetők, mint az állatkísérletek.

Most az Európai Bizottság kezében van ennek az egész EU-ra kiterjedő cselekvési tervnek a kidolgozása, és elvárjuk, hogy a Bizottság ezt magas szintű prioritássá tegye. Mert ha a Bizottság komolyan gondolja az uniós polgárokkal szemben vállalt kötelezettségeit, akkor most kell megkezdenie a párbeszédet minden féllel a finanszírozás, az oktatás és a mérföldkövek hatékony összehangolása érdekében, hogy felgyorsítsa az állatkísérletektől mentes tudományra való áttérést.

mondta Jytte Guteland EP-képviselő.

(Plant Based News)

(fotó: pixabay – tiburi)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

hirdetés
Planet Budapest 2023 videó
Exit mobile version