Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke szerint a tavaly tavaszi történések láthatóvá tették a hazai mezőgazdaság fontosságát, amit csak akkor tudunk erősíteni, ha „békeidőben” is a hazai élelmiszereket választjuk.
Az áruházak polcain ma már stabilan kétharmad felett van a magyar élelmiszerek aránya, de ez a kamara elnöke szerint akár még tovább is növelhető. Fontos persze az is, hogy közben a hazai termelés képes legyen jó ár-érték arányú termékeket kínálni a fogyasztóknak.
A hellovidek.hu-n megjelent interjúban Győrffy Balázs többek között arról is beszélt, hogy az elmúlt egy évben jelentősen átalakultak a vásárlási szokásaink, és mivel kevesebb időt töltünk az üzletekben az impulzusvásárlások mértéke is visszaesett, a vásárlók tudatosabban, jobban átgondoltan döntenek, ez pedig a magyar termékek számára is előnyt jelenthet.
Persze azt sem szabad elfelejteni, hogy sajnos a járvány számos ágazatban nehézségeket, visszaesést hozott. Nagy gondban voltak például a kistermelők, akik azelőtt tavasszal általában piacokon árusítottak, mert számos önkormányzat, az elnök szerint tévesen, bezáratta a termelői piacokat a járványra hivatkozva. Mivel így az alternatívát a zárt üzletek jelentették, így ez valóban nem biztos, hogy helyes döntés volt.
Győrffy arról is beszélt, hogy a mezőgazdaság környezetbarátabbá tehető, ráadásul ez a versenyképesség rovására sem menne. Ez több lábon álló kihívás, fontos például a körkörös gazdaság elvei szerint a melléktermékeket észszerűen felhasználni, de például az uniós Közös Agrárpolitikával összhangban a talajerő-utánpótlásra is figyelmet fordítani. A szakember szerint a gazdálkodók zömmel nyitottak az új kezdeményezésekre, hiszen ez az ő megélhetésüket is biztosabbá teheti.